Facebook Google+ Twitter

Walczyć z Naturą 2000 czy wspierać rodzimą przyrodę?

Premier Jarosław Kaczyński chce walczyć z unijnym programem ochrony przyrody Natura 2000. Może lepiej zastanowić się, jak racjonalnie ochronić to, co w Polsce najcenniejsze - niepowtarzalną faunę i florę? Bierzmy w tym przykład z Europy!

Czy mamy szukać dzikiej natury aż w Hiszpanii, skoro własną niszczymy? Kanion rzeki Irati w Hiszpanii. | fot. Danuta MuszyńskaNiedawno premier Jarosław Kaczyński wypowiadał się na temat unijnego programu ochrony przyrody Natura 2000. Do tego programu jest włączona, między innymi, dolina rzeki Rospudy, przez którą planuje się przeprowadzić obwodnicę Augustowa. Ostro protestują przeciw temu ekolodzy. Według premiera Kaczyńskiego, Natura 2000 obejmuje swoim zasięgiem zbyt dużą powierzchnię naszego kraju przez co Polska nie może się rozwijać.

Tymczasem nie jest to zgodne z prawdą. Na przykład Hiszpania - kraj, który w momencie swojego wejścia do UE był, pod względem ekonomiczno-gospodarczym, bliźniaczy do Polski w momencie akcesji - chroni czterokrotnie większy odsetek swej powierzchni niż Polska. Nie przeszkodziło to rozwojowi państwa półwyspu Iberyjskiego. Hiszpanie dysponują siecią autostrad dobrej jakości i równocześnie wieloma chronionymi rezerwatami przyrody (jak na przykład dolina rzeki Irati czy rezerwaty w Pirenejach), gdzie można zetknąć się z przyrodą nienaruszoną działalnością człowieka.

Większość autostrad, które nie kolidują z obszarami chronionymi, wybudowano korzystając z funduszy unijnych. Łączna ich długość to ponad 3000 km, podczas gdy w Polsce oddanych do użytku jest nieco ponad 650 km.

Zamiast, jak to zamierza premier Kaczyński, walczyć z Unią o doprowadzenie Natury 2000 "do wymiaru racjonalnego", może warto chronić to, co mamy najcenniejszego? Może warto wziąć przykład z Hiszpanii i budując autostrady, omijać o minimum kilkanaście kilometrów, obszary ochronne. Wśród zagranicznych turystów bowiem, to właśnie polskie krajobrazy z bogactwem roślinności i zwierząt, i to one cieszą się wielką popularnością. Gdzież można bowiem natknąć się na siedliska lęgowe Bociana Czarnego, żubra w naturalnych warunkach czy obcować z dziewiczymi krajobrazami Bieszczad? Tylko w Polsce!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Inżynier
  • Inżynier
  • 23.01.2011 13:13

Jestem inżynierem, budujacym drogi. Analiza mapy sieci dróg w Niemczech i ich gęstość pokaże wam że Pan Kaczyński mówi prawdę. Ich Natura 2000 jest cała pocięta infrastruktutą drogową. Założe się, że inne ważne strategicznie dla Niemiec inwestycję również nie zostaną powstrzymane "troską o środowisko". Obecna mapa Natura 2000 dla Polski jest odzwierciedleniem interesów państw ościennych. Nie jest to teoria tylko historia - podobne mapy ustalano w 18stym wieku. Powyższe komentaże, ludzi uważających się z całą pewnością za inteligentnych są smutną rzeczywistością pokazującą wpływ massmediów i ogólnie panującego prania mózgów serwowanych nam przez imperialistyczne państwa.

Dla mnie Natura 2000 to kolejna mapa rozbioru Polski. Jeśli ktoś tego nie rozumie to może niech przynajmniej postawi sobie pytanie: DLACZEGO NIEMIEC MA MI MÓWIĆ GDZIE MI WOLNO BUDOWAĆ A GDZIE NIE?

Może i ochronicie żabkę i ważkę, ale swojemu dziecku już jedzonka nie dacie. Bez drogi jedzonko nie dojedzie, lub dojedzie ale nie będzie was na nie stać.

Jeśli ktokolwiek myśli na serio o ochronie środowiska, to niech piketuje z hasłem: "Ludzie przestańcie się rozmnażać"

Pozdrawiam intelektualistów i miłośników przyrody:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

nasuwa mi sie ironiczne podejrzenie,ze zyciowa rola braci Kaczynskich pozostanie
"o 2 takich...",para kombinatorow z destrukcyjno-despotycznymi zapedami...
no ale cicho sza,wladza nie lubi komentarzy,jeszcze mi proces wytocza

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coraz bardziej przeraża mnie brak kompetencji premiera Kaczyńskiego - widać ma fatalnych ministrów i doradców - Minister Szyszko - kompletna kompromitacja i indolencja

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.