Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22710 miejsce

Walczył z Niemcami czy z AK? Prof. Baumann ma pretensje do IPN

- Walka z patriotami polskimi to wymysł - broni się profesor Zygmunt Baumann, który w ramach Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego dowodził grupą wyłapującą z sukcesem bandytów - żołnierzy państwa podziemnego.

 / Fot. Mariusz KubikNiechlubnemu epizodowi ze swojego życiorysu Baumann zaprzecza w wywiadzie opublikowanym we "Wprost". – Nie mam z czego się spowiadać: na szczęście żadnej nikczemności w czasie służby w KBW osobiście nie popełniłem - tłumaczy wybitny socjolog i eksmarksista.

"Krzyżem Walecznych odznaczono mnie rozkazem Dowódcy I Armii WP z 19 maja 1945 za mój (skromny zresztą!) udział w przełamaniu Wału Pomorskiego i zdobyciu dla Polski Kołobrzegu, a nie, jak pan Gontarczyk z IPN w obieg puścił, za "walkę z patriotami polskimi".

Zarzuty wobec profesora to intryga Piotra Gontarczyka z IPN? W raporcie* o Baumanie czytamy:

"W latach 1945-1953 Bauman był oficerem Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Struktura, choć ubrana w mundury wojskowe, to z wojskiem miała niewiele wspólnego. Była bowiem zbrojnym ramieniem partii komunistycznej utworzonym na wzór wojsk NKWD i służącym ujarzmieniu polskiego społeczeństwa.

To właśnie jednostki KBW ścigały po wojnie najsłynniejsze oddziały polskiej partyzantki: V. Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” na Białostocczyźnie, mjra Hieronima Dekutowskiego „Zapory” na Lubelszczyźnie czy Józefa Kurasia „Ognia” na Podhalu. Przeciwko zbrojnemu podziemiu walczył z bronią w ręku także Bauman. Otrzymał za to Krzyż Walecznych."

*P. Gontarczyk, Towarzysz Semjon. Nieznany życiorys Zygmunta Baumana, „Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej”, nr 6 (65), czerwiec 2006, dok. 2.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Marta, Niemcy jakoś nie musieli rekrutować urzędników z Bermudów. Węgrzy też sobie teraz radzą bez socjalistów i komuchów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Profesor Baumann walczył z Niemcami czy z AK?

Marcinie, tytuł mocno prowokujący do myślenia i żądający odpowiedzi, ale kto ma to rozstrzygnąć? Kto ma jej udzielić?
Swoje zdanie wyraziłem już kiedyś na ten temat, pod artykułem o zakłóconym wykładzie profesora we Wrocławiu. Profesor przede wszystkim stale sam musi zmagać się ze swoją obciążającą go przeszłością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie, jedynym wyjściem byłoby dojście do władzy partii złożonej z osób urodzonych po 1989 r., wychowanych gdzieś z dala od Polski, najlepiej na bezludnej wyspie:( W KAŻDEJ z partii obecnych w parlamencie są ludzie, których przeszłość i powiązania nie do końca znamy ze względu na wspomnianą grubą kreskę.
Akta IPN-u? Są traktowane w sposób dość dowolny - jeśli trzeba kogoś pogrążyć, wierzy się im bez reszty, a jeśli trzeba kogoś wybielić, to wyciąga się argument, że SB-cy mogli spreparować zarzuty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skoro dostał odznaczenie za wyzwalanie Kołobrzegu, to raczej świństwem jest wypisywanie bredni, że za walkę z patriotami polskimi. Chyba, że dla Gontarczyka hitlerowcy to mniejsze zło niż LWP.
w cytacie :
''Struktura, choć ubrana w mundury wojskowe, to z wojskiem miała niewiele wspólnego.''

Grunt to postawić tezę, później ją ''udowodnić'' i wtedy dopasować to do odpowiedniej idei.
Żeby była jasność, chodzi o semantykę, nie o życiorys. Drażni mnie po prostu postępowanie ''historyków'' z bożej łaski buszujących po IPN.
Próbkę ordynarnego chamstwa mieliśmy ostatnio, kiedy to opublikowano ''rewelacje'' na temat Danuty Wałęsy. Możliwość grzebania w życiorysach i śmieciach historycznych daje komuś prawo ( jako naukowcowi sic. !) pieprzenia farmazonów o czyjejś żonie. Nawet nie o niej tylko jej rodzinie. To chamstwo czystej wody, czyli żenujący sposób dezawuowania niewygodnych ( dlaczego???) ludzi. ''Patriotyzm'' tfu ! bohaterów wolnej Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Profesor się broni ale przed czym? przed faktem dokonanym na pewno istnieją dokumenty potwierdzające jego udział w umacnianiu stalinizmu w powojennej Polsce

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.