Facebook Google+ Twitter

„Walczymy o nasze życie!”

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-02-01 08:02

Te słowa Harveya Milka obrazują wagę najnowszego filmu „Obywatel Milk” w reżyserii Gusa van Santa. Nominowany do Oskara obraz to biograficzna opowieść o życiu i działalności społecznej homoseksualnego polityka.

plakat filmowy/materiały promocyjne/bestfilm/dystrybutor/www.bestfilm.pl / Fot. bestfilm/dystrybutor/www.bestfilm.plZdjęcia do filmu powstały, głównie w San Francisco, tam też w latach 80. rozgrywa się akcja biograficznej opowieści. Oparty na faktach obraz przypomina postać niezwykłą – Harveya Milka. Homoseksualnego aktywistę społecznego, działacza i polityka na rzecz praw dla gejów i lesbijek oraz wszystkich tych osób, które były w jakiś sposób prześladowane czy piętnowane przez władze. Obecne Milk uważany jest za jednego z największych męczenników amerykańskiego ruchu homoseksualistów. Głównie ze względu na to, iż był on pierwszym powołanym na urząd politykiem o innej orientacji seksualnej, ale również dlatego, że oddał się absolutnie walce o ideały wolności, równouprawnienia i tolerancji w Stanach. Milk w 1978 roku został zastrzelony przez konserwatywnego polityka opozycji.

kard z filmu/materiały promocyjne/bestfilm/dystrybutor/www.bestfilm.pl / Fot. bestfilm/dystrybutor/www.bestfilm.plFilm van Santa to prawdziwa perełka na rynku filmowym i jeden z głównych kandydatów do złotej statuetki Oskara. Reżyser tworzy dzieło kompletne, praktycznie bez najmniejszego błędu. Bo jedynym zauważonym są nieodpowiednie do czasu pudełka filmów do aparatów w sklepie, który prowadził główny bohater. Dzieło amerykańskiego twórcy możemy śmiało zaliczyć do najważniejszych wydarzeń filmowych ostatniego roku. „Obywatel Milk” jest obrazem świetnym i wciąż aktualnym tematycznie, doskonale zrealizowanym oraz ze świetną obsadą i grą aktorską.

kard z filmu/materiały promocyjne/bestfilm/dystrybutor/www.bestfilm.pl / Fot. bestfilm/dystrybutor/www.bestfilm.plTolerancja i prawa homoseksualistów to idea, o którą walczył Milk. A właściwie sam polityk nazwałby to inaczej. Bowiem jak usłyszymy w filmie, grana przez Seana Penna postać nie walczy o idee, a o życie, normalne życie zwykłych ludzi. Ich prawa i tolerancję bez względu na różnorodność. Choć Milk osiągnął w Stanach bardzo dużo zmieniając między innymi zapisy w prawie, to podobna postać przydałaby się w wielu współczesnych krajach, w tym w Polsce. W wielu państwach i społeczeństwach ludzie o odmiennych orientacjach seksualnych wciąż są negowani, poniżani, prześladowani. Wciąż każe się im chować do szafy, zabrania się im miłości i normalności.

kard z filmu/materiały promocyjne/bestfilm/dystrybutor/www.bestfilm.pl / Fot. bestfilm/dystrybutor/www.bestfilm.plReżyser stawia więc głośno zasadnicze pytania. Kto i jakim prawem może decydować o ludzkiej wolności, prawie do miłości i jej formie. Czy heteroseksualiści, popierani w filmie i rzeczywistości przez kościół, naprawdę kierują się prawem boskim prześladując wszelką odmienność? Kto daje im takie prawa? A jeśli to Bóg – to czy usprawiedliwia popełniane przez nich zbrodnie, zabójstwa? Jak długo homoseksualiści będą musieli walczyć o swoją godność , równość i tolerancje? Czy światowe społeczeństwa pozbędą się kiedyś stereotypów i zaakceptują różnorodność, doceniając jej zalety a nie szukając wyłącznie wad? Czym różni się nazizm wobec Żydów od fanatycznych konserwatystów wobec gejów i lesbijek? Takich pytań można zadawać całe multum. Dlatego tak ważne jest, aby ten film obejrzeli zarówno przeciwnicy jak i zwolennicy wartości wyznawanych przez Milka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Trudno nie używać pozytywnie nacechowanych epitetów w stosunku do tego świetnego filmu. W pełni zgadzam się z entuzjastyczną recenzją Marka - "Obywatel Milk" to naprawdę dobre kino. Natomiast w tej recenzji moim zdaniem jest zbyt dużo o samej kwestii walki z nietolerancją, a zbyt mało o samym filmie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.02.2009 22:25

Mam przyjemność (już drugi raz w ogóle) zgodzić się powyższym komentarzem autorstwa Klary Maj. Naładowanie recenzji dużą ilością przymiotników wartościujących pozytywnie nie jest przekonujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

strasznie dużo tu frazesów: najwyższe loty, perełka/ nie znoszę tego porównania nb/, rewelacyjny, fenomenalny itd
naprawdę, jest wiele lepszych sposób na danie czytelnikowi do zrozumienia, że film jest warty wyprawy do kina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.