Facebook Google+ Twitter

„Walczymy o nasze życie!”

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-02-01 08:02

Te słowa Harveya Milka obrazują wagę najnowszego filmu „Obywatel Milk” w reżyserii Gusa van Santa. Nominowany do Oskara obraz to biograficzna opowieść o życiu i działalności społecznej homoseksualnego polityka.

plakat filmowy/materiały promocyjne/bestfilm/dystrybutor/www.bestfilm.pl / Fot. bestfilm/dystrybutor/www.bestfilm.plZdjęcia do filmu powstały, głównie w San Francisco, tam też w latach 80. rozgrywa się akcja biograficznej opowieści. Oparty na faktach obraz przypomina postać niezwykłą – Harveya Milka. Homoseksualnego aktywistę społecznego, działacza i polityka na rzecz praw dla gejów i lesbijek oraz wszystkich tych osób, które były w jakiś sposób prześladowane czy piętnowane przez władze. Obecne Milk uważany jest za jednego z największych męczenników amerykańskiego ruchu homoseksualistów. Głównie ze względu na to, iż był on pierwszym powołanym na urząd politykiem o innej orientacji seksualnej, ale również dlatego, że oddał się absolutnie walce o ideały wolności, równouprawnienia i tolerancji w Stanach. Milk w 1978 roku został zastrzelony przez konserwatywnego polityka opozycji.

kard z filmu/materiały promocyjne/bestfilm/dystrybutor/www.bestfilm.pl / Fot. bestfilm/dystrybutor/www.bestfilm.plFilm van Santa to prawdziwa perełka na rynku filmowym i jeden z głównych kandydatów do złotej statuetki Oskara. Reżyser tworzy dzieło kompletne, praktycznie bez najmniejszego błędu. Bo jedynym zauważonym są nieodpowiednie do czasu pudełka filmów do aparatów w sklepie, który prowadził główny bohater. Dzieło amerykańskiego twórcy możemy śmiało zaliczyć do najważniejszych wydarzeń filmowych ostatniego roku. „Obywatel Milk” jest obrazem świetnym i wciąż aktualnym tematycznie, doskonale zrealizowanym oraz ze świetną obsadą i grą aktorską.

kard z filmu/materiały promocyjne/bestfilm/dystrybutor/www.bestfilm.pl / Fot. bestfilm/dystrybutor/www.bestfilm.plTolerancja i prawa homoseksualistów to idea, o którą walczył Milk. A właściwie sam polityk nazwałby to inaczej. Bowiem jak usłyszymy w filmie, grana przez Seana Penna postać nie walczy o idee, a o życie, normalne życie zwykłych ludzi. Ich prawa i tolerancję bez względu na różnorodność. Choć Milk osiągnął w Stanach bardzo dużo zmieniając między innymi zapisy w prawie, to podobna postać przydałaby się w wielu współczesnych krajach, w tym w Polsce. W wielu państwach i społeczeństwach ludzie o odmiennych orientacjach seksualnych wciąż są negowani, poniżani, prześladowani. Wciąż każe się im chować do szafy, zabrania się im miłości i normalności.

kard z filmu/materiały promocyjne/bestfilm/dystrybutor/www.bestfilm.pl / Fot. bestfilm/dystrybutor/www.bestfilm.plReżyser stawia więc głośno zasadnicze pytania. Kto i jakim prawem może decydować o ludzkiej wolności, prawie do miłości i jej formie. Czy heteroseksualiści, popierani w filmie i rzeczywistości przez kościół, naprawdę kierują się prawem boskim prześladując wszelką odmienność? Kto daje im takie prawa? A jeśli to Bóg – to czy usprawiedliwia popełniane przez nich zbrodnie, zabójstwa? Jak długo homoseksualiści będą musieli walczyć o swoją godność , równość i tolerancje? Czy światowe społeczeństwa pozbędą się kiedyś stereotypów i zaakceptują różnorodność, doceniając jej zalety a nie szukając wyłącznie wad? Czym różni się nazizm wobec Żydów od fanatycznych konserwatystów wobec gejów i lesbijek? Takich pytań można zadawać całe multum. Dlatego tak ważne jest, aby ten film obejrzeli zarówno przeciwnicy jak i zwolennicy wartości wyznawanych przez Milka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Trudno nie używać pozytywnie nacechowanych epitetów w stosunku do tego świetnego filmu. W pełni zgadzam się z entuzjastyczną recenzją Marka - "Obywatel Milk" to naprawdę dobre kino. Natomiast w tej recenzji moim zdaniem jest zbyt dużo o samej kwestii walki z nietolerancją, a zbyt mało o samym filmie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.02.2009 22:25

Mam przyjemność (już drugi raz w ogóle) zgodzić się powyższym komentarzem autorstwa Klary Maj. Naładowanie recenzji dużą ilością przymiotników wartościujących pozytywnie nie jest przekonujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

strasznie dużo tu frazesów: najwyższe loty, perełka/ nie znoszę tego porównania nb/, rewelacyjny, fenomenalny itd
naprawdę, jest wiele lepszych sposób na danie czytelnikowi do zrozumienia, że film jest warty wyprawy do kina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.