Facebook Google+ Twitter

Walczymy o niepodległość. Już 90 lat...

Co roku, 25 marca, na Białorusi, odbywają się akcje opozycji narodowej. Nie są to jednak akcje protestu. To wyraz lojalności wobec Białoruskiej Republiki Ludowej.

 / Fot. Grzegorz Gałasiński/Polska Dziennik ŁódzkiBiałoruska Republika Ludowa, utworzona w 1918 roku, była pierwszym państwem białoruskim z nazwy, wynikiem ciężkiej pracy białoruskiej inteligencji okresu odrodzenia narodowego początku XX w. Wszechbiałoruski Zjazd w dniach 5 - 17 grudnia 1917, od którego zaczęła się historia nowoczesnej niebolszewickiej Białorusi, był aż za nadto przedstawicielski – zgromadził aż 1872 delegatów. Bolszewicy, mimo zgody Stalina na przeprowadzenie zjazdu, od samego początku byli wrogo nastawieni do aspiracji politycznych Białorusinów. Wkrótce rozegnali więc zjazd i aresztowali niektórych jego uczestników. Ale ruchu nie można już było zatrzymać.

Po odejściu bolszewików z Mińska, Komitet Wykonawczy Zjazdu odnowił swoją działalność, a wkrótce przemianował się na Radę Białoruskiej Republiki Ludowej. 25 marca 1918 roku Rada BRL uchwaliła trzecie rozporządzenie, w którym ogłaszała niezależną Białoruską Republikę Ludową, w składzie guberni
mohylewskiej, mińskiej, oraz białoruskich części guberni grodzieńskiej, wileńskiej, witebskiej, smoleńskiej i czernihowskiej. Rada BRL starała się o uznanie ze strony Niemiec, lecz Berlin traktował Białoruś wyłącznie jako część Rosji Radzieckiej.

Z czasem udało się osiągnąć niewielkie ustępstwa: władze okupacyjne pozwoliły na tworzenie organów samorządu lokalnego, a Rada BRL mogła zacząć działać na arenie międzynarodowej; Niemcy pozwolili także na tworzenie szkolnictwa i instytucji kultury. Zabroniono jednak tworzenia sił zbrojnych, policji, sądownictwa i sytemu finansowego. BRL posiadała misje dyplomatyczne, konsulaty, wydawała paszporty i znaczki pocztowe. Miała też kilka niewielkich oddziałów zbrojnych. Faktycznie lub prawnie niepodległość BRL uznały Ukraińska Republika Ludowa, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechosłowacja, Niemcy, Bułgaria, Finlandia, Turcja i inne państwa. Po odwrocie wojsk niemieckich, w obliczu zbliżania się bolszewików do Mińska, część Rady wyjechała do Grodna, część do Wilna, część utworzyła ministerstwo białoruskie w rządzie litewskim.


Rząd Białoruskiej Republiki Ludowej na emigracji funkcjonuje od 5 stycznia 1919 do dzisiaj. Jest to raczej symbol ciągłości pewnej idei, niż realna siła polityczna. Jednak złoży swe pełnomocnictwa tylko wtedy, gdy zrealizują się ideały BRL, wtedy gdy powstanie prawdziwie białoruskie państwo z białoruską władzą, dbającą o interesy Białorusinów.

Białoruska Republika Ludowa nie stała się państwem w pełnym rozumieniu tego słowa, ale była ważnym znakiem chęci uzyskania niepodległości, sygnałem dla świata, z którym liczyć się musieli Sowieci; zmuszeni zostali do stworzenia osobnej, białoruskiej republiki. Przez pewien czas, poprzedzający stalinowski terror, prowadzona była nawet na wielką skalę białorutenizacja. Rada BRL tymczasem podjęłą pracę konsolidacji emigracji,wśród której powstała bogata twórczość naukowa, głównie historyczna i językoznawcza, z której dopiero zaczynamy czerpać.

Od czasu objęcia władzy przez postkolonialny, antybiałoruski reżimu Łukaszenki nie można legalnie obchodzić rocznicy ogłoszenia niepodległości. Coroczne akcje, raz większe, raz mniejsze, są narażone na spacyfikowanie przez milicję, nie przynoszą też żadnych wyników. Ale ludzie, najczęściej w wieku 18-20 lat, chodzący na manifestacje, nie zniechęcają się. W tym roku, wzorem Polski, Litwy i wielu innych krajów, siły narodowe spróbowały przeprowadzić wielkie dyktando białoruskie. Oczywiście, władze w żaden sposób im nie pomogły, ale przynajmniej nie przeszkadzały zbytnio. Mam nadzieję, że to początek innego sposobu świętowania. Pomimo nie przynoszących skutku, ale potrzebnych akcji ulicznych, nadszedł czas znaleźć inne drogi podkreślenia swej białoruskości.

W krajach, gdzie licznie mieszkają Białorusini, na przykład w Polsce, nie jest trudno o zorganizowanie konferencji, spotkań, czy koncertów na wysokim poziomie. Na przykład, od dziś, przez cały tydzień, odbywać się będą w Krakowie różnorakie imprezy białoruskie. Dobrze, że możemy coś takiego zrobić u swoich sąsiadów. Ale w tym samym czasie odczuwamy wielki brak tego u nas, który zmusza do działania każdą nieobojętną osobę.

Wracałem dziś do Krakowa zatłoczonym, opóźnionym pociągiem. Chyba nikt nie zrozumiał, dlaczego przez cały czas miałem taką szczęśliwą minę. Dzisiaj wielkie święto Białorusinów – 90 rocznica ogłoszenia niepodległości Białoruskiej Republiki Ludowej. Wierzę, że setną rocznicę świętować będzie cały kraj, zapominając już, że kiedyś można było za to trafić do aresztu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

bardzo interesujący tekst +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za teksti odrobinę historii. Wierzę, że jako suwerenne państwo (w przyszłości) Białoruś będzie chciałarozmawiać z moim krajem. Życzę powodzenia i tego aby Wasze marzenia się spełniły. Plus za dobry artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wciąż tak mało o sobie wiemy. Dzięki takim tekstom - nieco więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamiętam jak rok temu, kiedy pojawiły się głosy, że nasza demokracja w Polsce jest zagrożona, chyba w radiu w TokFm, 19-letni wówczas działacz opozycji białoruskiej nie mógł zrozumieć skąd tego typu hasła w Polsce się wzięły. Dodam, że chłopak świetnie orientował się w naszej polityce (tej przeszłej jak i bieżącej). Porównywał co mamy my, a co mają oni...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Wierzę, że setną rocznicę świętować będzie cały kraj, zapominając już, że kiedyś można było za to trafić do aresztu"-
i tego życzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.