Facebook Google+ Twitter

Waldemar Pawlak. Polityk Roku 2007!

Współautorzy: Krzysztof Niedziela

Waldemar Pawlak, unikając mocnych wystąpień, twardych debat i awanturniczej nowomowy, stworzył z siebie istotnego lidera politycznego. Śmiało możemy mu przyznać tytuł "Obywatelskiego Polityka Roku 2007".

Waldemar Pawlak. / Fot. AKPAKoniec roku to czas podsumowań i rozliczeń. Jedne media przygotowują rankingi popularności "gwiazd" show-biznesu, inne publikują rankingi sukcesów w kończącym się powoli roku. Jeszcze inne -
podsumowania rządów, snując przy tym plany na przyszłość. My zaś, przyglądając się politykom w mijającym roku, publikujemy dzisiaj naszą ostateczną, niepodważalną decyzję o przyznaniu tytułu "Obywatelskiego Polityka Roku 2007".

W sytuacji, gdy jedni kłócą się o to, kto jest lepszym politykiem - były, czy też obecny premier - nikt z nich nie zasługuje na obywatelskiego polityka roku, mimo, że to im poświęcano wiele miejsca w mediach i komentatorskich dywagacjach. Przyznajemy się (znaczy, Adam się przyznaje), że sami czyniliśmy to bardzo często. Nie zmienia to naszej decyzji, która przyjęta została jednogłośnie. "Obywatelskim Politykiem Roku 2007" zostaje wicepremier, minister gospodarki, poseł, szef PSL, Waldemar Pawlak, który (na szczęście) nie prowokował gorących debat, proponując zawsze umiar i pewną ostrożność w pochopnych decyzjach i przemyśleniach. Nie było agresywnych słów na kongresach jego partii, dużo umiejętnej żartobliwości z karykatury polityki, jaką na co dzień nam się serwuje.

Nie można mu także odmówić dobrych cech politycznego przywódcy, choć nie na dużą skalę, gdyż nie zalicza się raczej do ludzi medialnych i często opisywanych, w przeciwieństwie do niektórych skandalistów, zamieszanych w wiele afer. Nie jest też wielkim wizjonerem, a bardziej realistą, co powstrzymuje w pewnym stopniu, cechy populistyczne, którymi wykazuje się każdy poważny polski polityk. Niestety. Nie o tym jednak dzisiaj. Waldemar Pawlak jest - jak pisała kiedyś w "Polityce" Janina Paradowska - w pewnym sensie podobny jednak do Jarosława Kaczyńskiego, uparcie dąży do celu, nie potrzebując nawet do tego kamer, bo jak podkreślała Paradowska, w tym różni się do innego polityka ludowego, Andrzeja Leppera. Jak widać, jest to taktyka skuteczna - Leppera już nie ma, Pawlak trwa na scenie politycznej od wielu lat. Realizuje swój cel...

Dlaczego Pawlak? Umiejętnie prowadzi rozbudowaną, opartą na lokalnych strukturach, partię, która mimo braku dużej reprezentacji parlamentarnej (to już kolejna kadencja, gdzie Pawlak ma za sobą najmniejszy klub) jest twardo przymocowana do sceny politycznej. Mimo wielu klęsk, demonstracji przeciw jego rządowi - temu drugiemu - nie poddał się, chociaż raz już odszedł w cień na siedem lat. Nadal jednak prowadzi Polskie Stronnictwo Ludowe, co udaje mu się bardzo dobrze. Widać to po rządowych wpływach oraz presji, jaką wywołuje na Platformie Obywatelskiej i samym Donaldzie Tusku. Nie chciał likwidacji KRUS - nie nastąpi. Nie chciał podatku liniowego - nie będzie...

Osiągnął dobry wynik w tych wyborach, chociaż były plebiscytem wyboru między władzą Tuska, a Kaczyńskiego. Wybrał słusznie już w 2006 roku, a efekty pojawiają się dzisiaj. Jego marsz był wytrwały, ale jak widać skuteczny. Z PSL, partii z jasną łatką ludowo-rolniczą, stworzył nowoczesną chadecję, z wielkimi możliwościami koalicyjnymi (przy dobrych chęciach, dogadanoby się z wszystkimi partiami Sejmu, łącznie z PiS). Któż bardziej zasługuje na tytuł "Obywatelskiego Polityka Roku 2007", jeśli nie Waldemar Pawlak?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Moje nie jest tak wyćwiczone, ale fakt, można to uznać za błąd. Choć, nie jakiś wielki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Fakt. W dobrym tego słowa znaczeniu po chlopsku zrównoważony, bez histerii i gwiazdorstwa. Uosobienie zdrowego rozsądku i spokoju okraszone "z cicha pęk" dowcipem.

Adamie, mam nadzieje nie urazić Cię tutaj drobną uwagą tycząca sformulowania: "...proponując zawsze umiar i pewną ostrożność w pochopnych decyzjach i ..."
Albo dezyzje są ostrożne, albo pochopne - nie wydaje się logiczne zestawienie "ostrożności w pochopnych..." - moje językowe ucho wyłapuje dysonans. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale za tekst i owszem "+" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pawlak "realizuje swój cel", szkoda, że nie napisaliście jaki. Świetna charakterystyka, jednak fanką Pawlaka nie zostanę- zbyt wiele razy okazywał się "języczkiem u wagi" i najwyraźniej
jest mu obojętnie czy z prawej, czy z lewej strony

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak to rzekł bohater tekstu -"najlepiej iść w środku szeregu, bo nigdy nie wiadomo kiedy powiedzą 'w tył zwrot'" ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.