Facebook Google+ Twitter

Waldemar Pawlak: Umowa gazowa z Rosją jest dla Polski bezpieczna

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-04 17:38

W przekonaniu wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, nowa umowa gazowa z Rosją jest dla Polski bezpieczna. "Nawet gdyby szlag trafił dostawy, to będzie kłopot, ale nie będzie katastrofy"- zapewniał na spotkaniu z posłami Sejmowej Komisji Gospodarki.

Wicepremier takiej sytuacji jednak nie przewiduje. Wyjaśnił, że bezpieczeństwo rozumie jako pewność dostaw po akceptowanej cenie. Za gaz mamy płacić tyle, ile do tej pory.

Waldemar Pawlak podkreślił, że podziemne zbiorniki są pełne, w razie braków możemy przejść na elektryczność. Gdybyśmy potrzebowali mniej surowca, niż zakontraktowano, to istnieje piętnastoprocentowy margines pozwalający na przykręcenie kurka. W ten sposób odpowiedział na zarzuty posłów, że będziemy zmuszeni zapłacić Rosji za coś, co nie będzie nam potrzebne.

Waldemar Pawlak dodał, że gaz z Rosji jest tani i bliski, a - jak to ujął - nie należy pchać wody pod górę.

Prezes PGNiG Michał Szubski przekonywał posłów, że dla jego firmy priorytetem nie jest polityka, a racjonalność podpisywanych umów. W jego ocenie, zawieramy z Rosją rozsądną umowę. Michał Szubski uważa, że nie powinniśmy ograniczać importu gazu z Rosji, bo "to dobry rynek", należy natomiast starać się, by do Polski płynął też surowiec z innych kierunków.

Nowym przedsięwzięciom na tym rynku, jego zdanierm, może sprzyjać przyjęcie przez Polskę pakietu klimatyczno-energetycznego.

Potrzeba podpisania nowego kontraktu gazowego wynika z zerwania kontraktu na dostawy gazu przez spółkę RosUkrEnergo. Stało się to po styczniowej wojnie gazowej między Rosją a Ukrainą.
Zużycie gazu ziemnego w Polsce wynosi około 14 miliardów metrów sześciennych, z czego około 30 procent stanowi wydobycie krajowe. W 2008 roku Gazprom Export dostarczył do Polski ponad 7 miliardów metrów sześciennych gazu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.