Facebook Google+ Twitter

Walenie utknęły w lodach Arktyki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-19 22:31

Około 20 waleni utknęło w lodach Arktyki niedaleko północnych wybrzeży Kanady. Zdaniem specjalistów jeśli zwierzęta nie przedostaną się na otwarte morze, grozi im śmierć.

Jak poinformowały lokalne służby ochrony przyrody, blisko 20 białuch, czyli waleni białych, jest uwięzionych wśród kry lodowej na Morzu Arktycznym. Morskie ssaki dostrzegli myśliwi z kanadyjskiego terytorium Nunavut.
W zwałach kry jest kilka kanałów. Biolodzy mają nadzieję, że zwierzęta przedostaną się nimi do krawędzi pola lodowego. Stado jest cały czas pod obserwacją.
Podobna sytuacja miała miejsce w 1999 roku. W tej samej okolicy ugrzęzło w lodzie kilkanaście białuch. Myśliwi wycięli wówczas otwory w lodzie, by zwierzęta miały dostęp do tlenu. Poszerzono też kanały między otworami, które otworzyły im drogę do wolności.
Białucha, ssak morski z rodziny narwalowatych, to waleń-albinos. Wskutek wady genetycznej zwierzę to jest całkowicie białe. Występuje w wodach Arktyki. Zdaniem naukowców białucha ma bardzo rozwiniętą zdolność echolokacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.