Facebook Google+ Twitter

Walenty – czy także polski święty?

Współautorzy: Barbara Podgórska

Kult świętego Walentego szybko szerzył się w Europie. Dotarł też do Polski, a za nim relikwie świętego. Ale Walenty może być też... diabłem! Zatem święty, czy demon?

Ze starego sztychu. Zbiory autorów / Fot. Adam. PodgórskiAutor znakomitego opracowania hagiograficznego Wincenty Zalewski
podaje, że istnieją wiadomości o kulcie dotyczącym grobu świętego Walentego w Rzymie, już od IV wieku. Papież Juliusz I (337-352) wzniósł nad tym grobem bazylikę w 350 roku. Kiedy legła w gruzach, następną wybudował papież Teodor I (642-649). Świątynię, podniesioną z czasem do rangi opactwa, upiększali i hojnie obdarowywali pamiątkami papieże: Marcin, Benedykt II, Hadrian I, Leon IV i Grzegorz IV.

Podczas większych procesji, w kościele tym zawsze przypadała stacja. Obecnie bazylika nie istnieje, natomiast szczątki Walentego przechowywane są w kościele świętej Praksedy, do którego przeniósł je papież Paschalis I (817-824). Pomniejsze relikwie znajdują się w rzymskich kościołach świętego Walentyna i Sebastiana, w Bolonii oraz niektórych świątyniach we Francji .

Szczególnym miejscem kultu świętego Walentego jest bazylika nosząca jego imię w Terni, mieście, w którym wypełniał posługę duszpasterską. Na srebrnym relikwiarzu ze szczątkami patrona, umieszczono inskrypcję: "Święty Walenty, patron miłości”. Każdego roku 14 lutego, gromadzą się przy nim pary narzeczonych przybywających z Włoch oraz innych krajów, by uroczyście wymieniać przyrzeczenie miłości. Dzień ten nazywany jest Świętem Zaręczyn.

Zapewnienia o niezłomnym i kwitnącym uczuciu składają sobie również małżonkowie świętujący 25 albo 50 rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. Corocznie 14 lutego w Terni wręczana jest nagroda: „Rok miłości”. W roku 1997 krótki list do par narzeczeńskich zebranych w katedrze przesłał Jan Paweł II. Jego słowa wyryto na marmurowej tablicy, obok grobu świętego Walentego.

Mimo szeregu wątpliwości, zarówno co do historycznej autentyczności postaci świętego Walentego oraz rozbieżności dotyczącej chronologii, jego kult rozwijał się gwałtownie. W 496 roku, a więc równo dwa wieki po śmierci Walentego papież Gelazjus (Gelazy I; pontyfikat 492-496) wyznaczył na dzień 14. lutego jego święto. Kult podsycany legendą rozszerzał na coraz to nowsze kraje Europy. Dotarł również do Polski, gdzie szczególnego rozmiaru nabrał na terenach południowo-wschodnich. Święty Walenty jest obecnie patronem Przemyśla i archidiecezji przemyskiej oraz Bierunia Starego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Z pewnością nie polski. Walentych było sporo, więc jest to temat dyskusyjny.
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świętych więcej niż dni w roku może już wystarczy na to stulecie?
w takim tempie będzie każdy dzień miał kilka świąt przypisanych .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.