Facebook Google+ Twitter

Walentynki dzieci z blizną na piersi

Każdego roku w Polsce na świat przychodzi ponad 3000 dzieci z wrodzonymi wadami serca, dla nich i ich rodzin Walentynki to nie tylko święto zakochanych, to przede wszystkim dzień wiedzy o ich bardzo poważnej chorobie.

Dziś znów jak co roku o tej porze mężczyźni wręczą swym wybrankom róże i pudełko czekoladek – w kształcie serca oczywiście.

W kinach będą długie kolejki na kolejny film o bezgranicznej miłości, pokonującej wszelkie przeciwności losu, część do szaleństwa zakochanych w sobie ludzi będzie mogła nawet skorzystać z bogatych ofert SPA dla dwojga lub udać się na romantyczny weekend w Paryżu w last minute.

Dla niektórych faktycznie już niedługo może nastąpić last minute w kolejce nie na wieżę Eiffla, ale po życie. Każdego roku w Polsce na świat przychodzi ponad 3000 dzieci z wrodzonymi wadami serca, dla nich i ich rodzin, Walentynki to nie tylko święto zakochanych, to przede wszystkim międzynarodowy dzień wiedzy o ich bardzo poważnej chorobie.

Połowa dzieci urodzonych ze złożoną wadą serca musi przejść skomplikowany zabieg kardiochirurgiczny w ciągu pierwszych tygodni swojego życia, by mieć szanse na obchody swoich pierwszych urodzin. Znam wiele osób, które kiedyś 14 lutego robiły to, co dziś robią setki zakochanych w sobie ludzi, potem było ślubowanie miłości aż po grób, oczekiwanie na narodziny potomka, wielka radość z tym związana i nagle - ten jeden moment, który zmienił wszystko.

Teraz, przed kolejnymi Walentynkami ci sami ludzie zastanawiają się co zrobić, by dzieci takie jak ich, miały jak największe szanse na zdrowie, na życie. Walczą o to przede wszystkim matki gotowe do największych poświęceń, które podczas ciąży nie piły alkoholu, nie paliły papierosów, przyjmowały kwas foliowy i wszystko robiły tak jak być powinno, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Część z nich miała to szczęście w nieszczęściu i podczas rutynowego badania USG lekarz zauważył, że coś nie jest jednak w porządku. Dzięki temu, że wada serca została zdiagnozowana jeszcze w ciąży mogły już wtedy podjąć walkę o życie swych nienarodzonych dzieci. Nie wszystkie jednak miały to szczęście, było też tak, że po narodzinach z pozoru zdrowe dziecko zostało zabrane do kąpieli, nagle zsiniało i już nie wróciło w bezpieczne objęcia swojej mamy, walczyło o życie a lekarze walczyli z czasem, którego z każdą chwilą było coraz mniej.

Dziś wrodzone wady serca można skutecznie leczyć, nawet te najbardziej złożone, jednak bardzo ważną rolę odgrywa czas. Nie możemy go kupić, ale możemy zyskać go dzięki naszej wiedzy.

14 luty - Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca, od tej wiedzy może zależeć życie dziecka, twojego dziecka. Co możesz zrobić, aby ten dzień nie był tylko lukrowanym świętem zakochanych? Możesz zapamiętać i uświadamiać wszystkim, że dokładne wykonanie rutynowego USG w trakcie ciąży może uratować życie dziecka, może dać mu tak cenny czas. Nadaj Walentynkom głębszy sens, pamiętaj – wady serca można leczyć i pomóż tym, którzy to robią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

duży + za temat w dzisiejszym, komercyjnym świecie - świętowaniu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.