Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

221 miejsce

Walentynki. Jak się je obchodzi na świecie?

Już za tydzień walentynki, święto zakochanych. Święto znane na całym świecie. Przeczytaj o tym jak, obchodzi się je w innych krajach.

własnoręcznie narysowane :) / Fot. Justyna BorowieckaŚwięty Walenty jest patronem chorych na epilepsję, których ten męczennik miał leczyć. W Polsce nazywano epilepsję chorobą świętego Walentego. Dlaczego św. Walenty stał się patronem zakochanych dokładnie nie wiadomo, jedni uważają, że stan uczuciowy niektórych zakochanych przypomina chorobę umysłową. Inni wyjaśniają tą zbieżnością dnia świętego z porą łączenia się w pary ptaków na Wyspach Brytyjskich. A jeszcze inni tłumaczą to przyjęciem przez chrześcijaństwo pogańskiego zwyczaju wypisywania przez chłopców przed dnień święta bogini dziewcząt (15 lutego) imion swych ukochanych.

Jak nakazuje tradycja wysyłane są karki z życzeniami, wręczane są drobne podarki. Życzenia powinny być podpisane anonimowo lub Twój Walenty, Twoja Walentynka.
Dzień ku jego czci ustanowiony przez kościół przypada na 14 lutego. Jest pełen przepowiedni meteorologicznych:

"Gdy na święty Walenty deszcz, mrozy będą jeszcze..."
"Gdy na święty Walenty deszcz pada, długą zimę zapowiada"


O zwyczaju wspomniał też Szekspir w Hamlecie, w usta Ofelii wkładając fragment ludowej pieśni:
Dzień dobry, dziś święty Walenty,
Dopiero co świtać poczyna,
Młodzieniec snem leży ujęty,
A hoża doń puka dziewczyna.
Podskoczył kochanek, wdział szaty,
Drzwi rozwarł przed swoją jedyną,
I weszła dziewczyna do chaty,
Lecz z chaty nie wyszła dziewczyną.

A jak Walentynki świętuje się w innych krajach?

W Ameryce, a właściwie w USA, kartki walentynkowe wysyła się do wszystkich osób. Do przyjaciół, rodziny, szefów, pracowników, znajomych. Niezależnie od płci i wieku. Dotyczy to nie tylko kartek, ale i drobnych prezentów. Podstawowym prezentem dla ukochanej od lat są bombonierki, najlepiej w kształcie serca, a do tego mogą być czerwone róże. Walentynki w USA są tak popularne, że do szkół wprowadzono specjalne walentynkowe lekcje.

W Anglii istniał zwyczaj, że dzieci przebierały się za dorosłych. Później odwiedzano domy z radosnym śpiewem. Piosenki oczywiście miały charakter miłosny. Do najbardziej popularnych upominków należą kartonowe serca z postaciami Romea i Julii.

W Walii ciekawym zwyczajem jest obdarowywanie ukochanej osoby prezentem - drewniana łyżeczką, zdobioną serduszkami, kluczami i kłódeczkami. Przesłanie jest oczywiście proste "Otwórz moje serce"

W Niemczech prezentem są czerwone róże, świadczące o miłości i wiecznej świeżości uczucia oraz czekoladowe (koniecznie z marcepanu w polewie z mlecznej czekolady) lub piernikowe (w polewach lukrowych z miłosnymi wzorkami) słodycze w kształcie serca. Do tradycji należy również uroczysta kolacja, najczęściej w lokalu pośród innych zakochanych par.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

W USA jest to przede wszystkim swieto komercyjne, jak kazde inne zreszta. Juz 2 stycznia, tak 2 stycznia, na polki sklepowe zajezdzaja misie i slodycze, na dwa tygodnie przed Walentynkami polki sie uginaja od proponowanych prezentow, by dzien po walentynkach wyprzedawac to po 50% taniej.
Po prostu tego swiata nie da sie tutaj przegapic, bo kapiaca sercami reklama jest wszedobylka.
Czy to ma urok?
Ocene pozostawiam Walentynkom:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Max Łagodziński
  • Max Łagodziński
  • 17.11.2010 15:47

Fajny teskt :)) bardzo podoba mi sie ten rysunek :)) Ty to masz talent Justynka :D pozdrawiam!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawość ,ciekawość i dobrze aby walentynki trwały lata całe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja jeszcze dodam, że w Bułgarii 14 luty to rownież dzień św.Trifona - patrona winnic, tego dnia właściciele winnic idą podcinać drzewka, robią z obciętych galązek wieńce i zakładaja sobie na szyje. Tego dnia wypiją ogromne ilości wina. Mężczyźni czesto mówią: niech baby sobie świetują serduszka, a my świetujemy Trifona obcinacza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ach ten Walentyyy ;)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

A różnie. Raz lepiej raz gorzej i cały czas - na okrągło jak się da.
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.