Facebook Google+ Twitter

Walentynki z... Juliuszem Słowackim w Elblągu

Tradycyjnie 14 lutego w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu odbyła się uroczystość poświęcona patronowi szkoły – Juliuszowi Słowackiemu. Przewodnią myślą projektu „Juliuszki” są słowa: „Jednak zostanie po nas ta siła fatalna..."

Gospodarze "Juliuszków 2013": Dorota Woszczyło i Jarosław Jakubik. / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Parafraza słów z „Testamentu mojego” Juliusza Słowackiego stała się trwałym elementem artystycznych i naukowych przedsięwzięć szkół zrzeszonych w Europejskiej Rodzinie Szkół im. Juliusza Słowackiego. Nabierają one szczególnego znaczenia, gdy odnoszą się do działań związanych z twórczym dorobkiem romantycznego poety. W każdej szkole, zwanej „Słowakiem”, przyjmują one własną, indywidualną formę, ale łączą się corocznie podczas jesiennych spotkań zlotowych, będących okazją do zaprezentowania wybranych występów.

W I Liceum Ogólnokształcące w Elblągu, jakie uzyskało zaszczytny patronat 54 lata temu, w dniu poświęconym Słowackiemu najczęściej organizowane są konkursy teatralne, które nie tylko pozwalają integrować społeczność szkolną poprzez wspólne działanie, ale ożywiając postać poety w formie inscenizacji, przygotowują do różnorodnego aktywnego uczestnictwa w kulturze.

54. rocznica nadania imienia I Liceum Ogólnokształcącemu w Elblągu to już czwarta realizacja projektu edukacyjnego „Juliuszki”, w ramach którego następuje integracja treści i umiejętności z wielu przedmiotów. W tegoroczną uroczystość wpisany został konkurs na małą formę teatralną, nawiązującą do życia lub twórczości Juliusza Słowackiego. Objął on klasy drugie liceum, które na co dzień na lekcjach obcują z poezją sławnego krzemieńczanina. Ponadto spotkanie było okazją do uwieńczenia laureatów innych konkursów plastycznego „Obrazy poetyckie Juliusza Słowackiego”, czytelniczego „Zaczytane Juliuszki”, informatyczno-literackiego, artystycznego na wcielenie w postać z twórczości Juliusza Słowackiego.

Mała forma teatralna "Terapia zbiorowa" w reżyserii Wojciecha Karpińskiego. / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Przez szereg lat z okazji Dnia Patrona Szkoły wchodziły w szranki teatralne klasy drugie liceum, proponując często oryginalne i ciekawe współczesne reinterpretacje poezji Słowackiego. Inspiracją do małych form teatralnych najczęściej był dramat „Balladyna”, jednak fascynująca okazywała się także biografia poety. Do konkursu stanęły klasy II A, II C, II D i II E. Nie zdobyła się na wysiłek interpretacyjny jednie klasa II B, tym samym oddając innym zwycięstwo walkowerem.

Klasa II A przedstawiła obrazek „Terapia zbiorowa” według scenariusza i w reżyserii Wojciecha Karpińskiego. Przedstawienie zawierające subtelny humor ujawniało wpływ romantycznej poezji na kobiece serca, wskutek czego Mała forma teatralna - "Lekcja języka polskiego: Juliusz Słowacki wielkim poetą był". / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska niezbędna jest psychoterapia. Klasa II C zaproponowała satyrę na szkolną rzeczywistość – inscenizację „Lekcji polskiego” według „Ferdydurke” Gombrowicza, przetworzoną na potrzeby współczesnego oblicza szkoły. Klasa II D ujawniła w przedstawieniu „Na planie filmowym Balladyny” kulisy produkcji adaptacji filmowych, problemy, z jakimi boryka się artystyczny świat show biznesu. Klasa II E stworzyła wyjątkowo barwną, magiczną współczesną odsłonę zasadniczego konfliktu rywalizacji o serce mężczyzny i władzę w dramacie „Balladyna”.

Wszystkie inscenizacje świadczyły o kreatywności, wskazały na pomysłowość, śmiałość, poczucie humoru, a nawet żywiołowość. Odbiły się w nich znamiona współczesnej kultury. Jak w krzywym zwierciadle ujawniły się odwieczne problemy i ponadczasowe ludzkie wady i przywary. Nade wszystko zarysowały się zaś namiętności – szereg spraw erotycznych oraz inne żądze ludzkie . Sceny miały charakter mocny i efektowny, wniosły w uroczystość Juliuszkową urok i wdzięk, ukazały wiele aktorskich osobowości.

Mała forma teatralna - "Balladyna. W matni zbrodni". / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Zaprezentowane małe formy teatralne
odpowiedziały na pytanie, jak współczesne młode pokolenie, wkraczające w dorosłość u progu XXI wieku postrzega dzieło i twórczość Juliusza Słowackiego. Na ich podstawie można zauważyć, że młodych ludzi interesują wątki sensacyjne, że preferują ujęcia kabaretowe, do jakich inspiracje znaleźć można we współczesnej kulturze medialnej.

Podczas uroczystości w Auli Euzebiusza Słowackiego zostało zaprezentowane pionierskie przedsięwzięcie – film animowany o Juliuszu Słowackim, zrealizowany przez Agnieszkę Górzyńską, Łukasza Stalmirskiego oraz Marcina Godlewskiego z klasy I D. Zespół ten opracował także prezentację multimedialną, która ujawnia niezwykłe zbiory naszej szkolnej biblioteki. Zaprezentowane słowaciana zgromadziła twórczyni bibliotecznego bloga, pani Aleksandra Fleury-Kręgielska.

Przed wyróżnioną udziałem w projektach publicznością wystąpił laureat tegorocznego Festiwalu Talentów, edycji, w "Testament mój". Paweł Marchel w roli Juliusza Słowackiego. / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska której elektryzował publiczność swoim głosem w piosence ”Ostatnia nocka” Paweł Marchel z I D. Zaśpiewał „Testament mój” Juliusza Słowackiego, zapisując się w zacne grono wykonawców pieśni na podstawie tego szczególnego utworu.

Biblioteka szkolna przyznała po raz pierwszy tytuł „Zaczytanego Juliuszka” i „Zaczytanej Juliuszki” za wyjątkową miłość do książek i wysoką kulturę czytelniczą. Po głębokiej analizie wielu list i historii wypożyczeń zostało wyłonione ścisłe grono najbardziej oczytanych osób - spośród gimnazjalistów: Dominika Lubańska (kl. II h), Maria Wojciechowska (kl. III f), Joanna Smolińska (kl. II i), Laura Borycka (kl. II f), Tomasz Bagiński (kl. II f), natomiast licealistów: Paulina Litwiejko (kl. III b), Karolina Klimczak (kl. III b), Łukasz Pierwienis (kl. III b), Natalia Zienkiewicz (kl. III d), Aleks Kaczor (kl. II b).

Laureatami konkursu plastycznego „Obrazy poetyckie Juliusza Słowackiego” zostali: Michał Wójtowicz i Łukasz Kreft – I miejsce za obraz olejny, będący ilustracją do „Balladyny”, Natalia Buć – II miejsce za ilustrację do utworu „Chmury” oraz Natalia Rybkiewicz, Marta Witkowska i Emilia Konopko – III miejsce za rysunek sceny z „Balladyny”.

W konkursie na najlepsze przebranie za postać z twórczości Juliusza Słowackiego bezapelacyjnie zwyciężyła Dorota Woszczyło z kl. I f. Publiczność miała szansę podziwiać jej własnoręcznie uszytą suknię, która stała się kostiumem Idalii z „Fantazego”. Dorota Woszczyło oraz Jarosław Jakubik z klasy I F pełnili funkcję gospodarzy uroczystości, przygotowanej w ramach cyklicznego projektu edukacyjnego, którego koordynatorką była autorka niniejszej relacji.

Święto Patrona jest zawsze okazją do twórczego przypomnienia jego poezji i biografii, a także sposobnością do zaprezentowania talentów. Tegoroczne „Juliuszki” były źródłem wyjątkowych estetycznych odczuć.

Zobacz galerię zdjęć z uroczystości: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/walentynki_juliuszkowe_w_elblagu_zdjecia_260571.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Strasznie długo się podbija...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sympatyczna impreza, ciekawa relacja. Podbijam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.