Facebook Google+ Twitter

Walentynowicz odznaczona nagrodą im. Włodkowica

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-17 18:57

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski przyznał Annie Walentynowicz doroczną nagrodą RPO imienia Pawła Włodkowica. Inicjatorka stoczniowej "Solidarności" w Gdańsku odbierze nagrodę 10 grudnia, w dniu uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Nagroda ma charakter honorowy i jest przyznawana "za odwagę w występowaniu w obronie podstawowych wartości i prawd, nawet wbrew zdaniu i poglądom większości" - czytamy w uzasadnieniu.

Anna Walentynowicz w latach 50-tych rozpoczęła pracę w Stoczni Gdańskiej jako spawaczka. Zawsze stawała w obronie pokrzywdzonych, zwłaszcza kobiet, co stało się przyczyną represji ze strony władz komunistycznych. Wraz z niewielką grupą współpracowników ze Stoczni Gdańskiej, zainicjowała pierwszy wolny związek zawodowy - Solidarność, stając się jednym z najbardziej aktywnych działaczy.

Anna Walentynowicz od początku swej drogi związkowej walczyła o niezależność i demokrację wewnątrz związku. Gdy weszła w spór z przywództwem Solidarności, została odsunięta od działalności w związku zawodowym.

W 1984 roku na znak protestu po śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego z polecenia władz ludowych, zwróciła wszystkie otrzymane od władz PRL krzyże zasługi - dwa brązowe, jeden srebrny i jeden złoty.

W 2006 roku odznaczona przez Prezydenta RP Orderem Orła Białego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.