Facebook Google+ Twitter

"Wałęsa" Andrzeja Wajdy od października w kinach. Zobacz zwiastun!

Film, którego premierę zapowiedziano na 4 października, to jedna z najciekawszych propozycji rodzimej kinematografii ostatnich lat. "Wałęsa" w reżyserii Andrzeja Wajdy zebrał już słowa uznania od ministra kultury Zdrojewskiego. Zobaczcie zwiastun!

Na planie zdjęciowym filmu Zwiastun filmu jest nienachalną zapowiedzią jednej z najciekawszych propozycji rodzimej kinematografii ostatnich lat. "Wałęsa" nie jest filmem, od którego oczekuje się fajerwerków rodem z hollywoodzkiego kina, czy ikoniczności na miarę kultury masowej zróżnicowanej postawami ostatniej dekady. Od Andrzeja Wajdy oczekuje się obrazu ambitnego z przesłaniem, którego wartości są zrozumiałe nie tyle dla widza, ile dla współuczestnika wydarzeń. Oczekiwany film ma być pewną reminiscencją dla każdego, tak jak odnajdywano tożsamościowe ścieżki w "Człowieku z marmuru" i "Człowieku z żelaza".

Trailer sugeruje prezentację historii, która wyrasta wraz z postacią jednego człowieka wprost z jego domowych pieleszy. Film zdaje się odstawać od konwencji legendy w stylu kina amerykańskiego, a bazuje na dynamice ujęć saturowanych efektem naocznego świadka. Tytułowa rola jest kreacją Roberta Więckiewicza i wydaje się to być właściwym wyborem. Danutą Wałęsową jest Agnieszka Grochowska, a w filmie występują takie gwiazdy jak Maciej Stuhr czy Zbigniew Zamachowski. Na ile zwiastun oddaje prawdziwość produkcji jako kompletnego dzieła, przekonamy się 4 października. Premiera kinowa poprzedzona zostanie uroczystością, jaka odbędzie się w Teatrze Wielkim w Warszawie 23 września.

Filmowy dyskurs przedstawia życie Lecha Wałęsy, aż po przemówienie w Kongresie Stanów Zjednoczonych, gdzie rozbrzmiewa wiekopomne: "My, naród". Gazeta.pl cytuje ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego: "Dla mnie bardzo istotne jest, że pokonano pewną barierę niezwykle trudną: opisywania w filmie osoby żyjącej, która dla środowisk politycznych od czasu do czasu jest kontrowersyjna."


article by Paweł Jankowski

Utwór udostępniany na licencji Creative Commons 3.0

Planujesz spędzić wieczór w domu przed telewizorem, ale nie wiesz, co obejrzeć? Sprawdź program tv!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

W czasie strajków nikt z robotników nie myślał o polityce wtedy tylko każdy chciał poprawić własny byt,byt robotniczej klasy obecnie robotnik fizyczny nie ma nic z tego co jego poprzednicy strajkując wywalczyli cała para poszła w gwizdek młodzi ludzie są zniewoleni i zastraszeni że porównanie z komunistycznymi czasami jest ogromne żadnej obrony własnych interesów rząd podniósł wiek emerytalny bez wysiłku zarobki są zaniżane umowy śmieciowe obecnie elastyczny czas pracy nic tylko niewolnictwo XXI wieku a młodzież żyje rapem,narkotykami i serialami

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe jak ten film przyjmą gdańscy stoczniowcy link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zbyt mocno przeżyłam tamte chwile by nie przeżyć ich ponownie. Gdy się jest niejako w środku takich wydarzeń, uczucie jest takie trochę jak sportowca, który uprawiając pewną dziedzinę sportu pilnie ją śledzi i kibicuje już zawsze...
Dla wielu, nie tylko dla mnie, ( szczyt demograficzny się kłania)
to powrót do przeszłości, do młodości, szczytu kariery, nadziei i wiary w lepsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.