Facebook Google+ Twitter

"Wałęsa. Człowiek z nadziei" Wajdy. Światowa premiera w Wenecji

Film Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei" będzie miał swoją światową premierę na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Prestiżowa impreza filmowa odbędzie się w dniach od 28. 08 - 7.09. 2013 r.

Scena z filmu Na Twitterze Telewizji Polskiej podano, że światowa premiera filmu Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei" odbędzie się na jednym z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych w Wenecji - 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. Producent filmu i właściciel Akson Studio Michał Kwieciński powiedział, że jest to historyczny moment dla firmy. Wyjaśnił: "Będzie to wyjątkowe wydarzenie również dlatego, że jubileuszowy 70. Festiwal Filmowy w Wenecji zbiega się z 70-tymi urodzinami prezydenta Lecha Wałęsy".

Nowy film prezentowany będzie w ekskluzywnym gronie, jako jeden z nielicznych filmów wybitnych twórców, w sekcji "Out of Competition". Będzie to pokaz poza konkursem. Festiwal w Wenecji w 70. edycji potrwa od 28 sierpnia do 7 września 2013 r.


Reżysera ucieszyło to wyróżnienie ze strony europejskich selekcjonerów. Powiedział: "Z wielką radością przyjąłem wiadomość, że mój najnowszy film Wałęsa. Człowiek z nadziei rozpocznie swoje ekranowe życie od Festiwalu w Wenecji, który odegrał tak ważną rolę w moim życiu. To na Festiwalu w Wenecji w roku 1998 otrzymałem Złotego Lwa za całokształt mojej filmowej twórczości. To w czasie Weneckiego Festiwalu mój film Katyń został uhonorowany nagrodą włoskich dziennikarzy Nastro d`Argento Europeo 2009. To tu właśnie, w roku 1959, co prawda poza Festiwalem, w niewielkim kinie - ze względu na decyzję władz PRL, które zabroniły temu filmowi udziału w jakimkolwiek festiwalu - mój film Popiół i diament został dostrzeżony i rozpoczął swoją drogę w świat. Może i tym razem Festiwal Filmowy w Wenecji da również Wałęsie taką szansę".

Najnowsza głośna produkcja reżysera uhonorowanego Oscarem wejdzie na ekrany kin polskich 4 października 2013 r. Wcześniej we wrześniu odbędzie się jeszcze pokaz specjalny na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto.

Scenariusz do obrazu napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a główne role zagrali: Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska oraz Maciej Stuhr, Mirosław Baka, Zbigniew Zamachowski i Cezary Kosiński.

Tytuł najnowszego filmu Andrzeja Wajdy nawiązuje do jego poprzednich filmów, podejmujących problematykę walki z niesprawiedliwym systemem władzy w PRL-u. Tworzy wraz z uznanymi filmami "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza" tryptyk,, jego ogniwo końcowe. Opowiada o czasie, kiedy znajduje finał walka o zmiany ustrojowe nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.