Facebook Google+ Twitter

Wałęsa i Mazowiecki spotkali się z krakowskimi studentami

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-05-21 09:54

Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki spotkali się 19 maja 2009 r. w Auditorium Maximum UJ z krakowskimi studentami. Na spotkaniu mówiono o historii, obecnej sytuacji politycznej oraz Unii Europejskiej.

Prezydent Lech Wałęsa przemawiający do zebranych. / Fot. Miłosz KlubaZ okazji 20. rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów w powojennej Polsce prezydent Lech Wałęsa oraz premier Tadeusz Mazowiecki spotkali się ze studentami krakowskich uczelni. Spotkanie miało miejsce 19 maja 2009 w Auditorium Maximum UJ i rozpoczęło się od projekcji pierwszej części filmu dokumentalnego „Zwyciężymy - wybory 1989” (druga część filmu zakończyła spotkanie).

Projekcję filmu przerwało przybycie autokaru z zaproszonymi gośćmi, jednak na głównych bohaterów trzeba było poczekać, co umożliwiło wyświetlenie pierwszej części do końca. Po powitaniu przez rektora UJ prof. Karola Musioła, głos zabrał Lech Wałęsa. W swoim wstępnym przemówieniu mówił przede wszystkim o teraźniejszej sytuacji politycznej i jej perspektywach, gdyż jak sam podkreślał „historią powinni zajmować się historycy, ale dobrzy historycy, a polityk powinien patrzeć w przyszłość”.

Tadeusz Mazowiecki zaś skupił się na podkreśleniu trudu zmieniania całej ówczesnej rzeczywistości - politycznej, gospodarczej i społecznej - jaki stał się udziałem związkowców startujących w wyborach 1989 roku.

Premier Tadeusz Mazowiecki. / Fot. Miłosz KlubaPo wystąpieniach obu polityków przyszedł czas na od pytania studentów. Nie zabrakło chętnych, a pytania były różnorodne. Od tych dotyczących historii i wydarzeń towarzyszących pierwszym wolnym wyborom parlamentarnym, aż do wyrażających ubolewanie nad współpracą Lecha Wałęsy z Libertasem. Z ważniejszych stwierdzeń jakie padły w dyskusji warto przytoczyć dwa:

- Jan Paweł II dał nam słowo, ale to my zamieniliśmy je w czyn - mówił o obaleniu komunizmu i odzyskaniu wolności Lech Wałęsa.

- Przestańmy w końcu narzekać i usuńmy nienawiść z polityki - tak odpowiadał Tadeusz Mazowiecki zapytany o to, co chciałby zmienić, gdyby mógł cofnąć się w czasie.

Ponadto premier Mazowiecki podpisał się pod napisaną przez studentów petycją, dotyczącą udzielenia azylu rosyjskiemu dziennikarzowi, represjonowanemu w jego ojczystym kraju, za podejmowanie w prasie tematu sytuacji w Czeczenii.

Warto jednak zauważyć, że, czy to przez kiepską pogodę, czy też z innych względów, sala Auditorium Maximum po części pozostała pusta. Spotkanie nie cieszyło się tak wielkim zainteresowaniem jak poprzednie dyskusje ze sławnymi ludźmi organizowane na Krupniczej - Dalajlamą czy premierem Donaldem Tuskiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

E.KOREK
  • E.KOREK
  • 29.12.2010 10:05

AGENCI AGITUJĄ !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To musiała być niemiła niespodzianka dla byłego prezydenta - w połowie pusta sala. Lecz Wałęsa nie poddaje się i wraz ze swoją jedynie słuszną opowieścią o obaleniu komunizmu wystąpi 1 sierpnia na owsiakowym festiwalu Woodstock. Jak go tam przyjmą?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.