Facebook Google+ Twitter

Wałęsa, Krzywonos i Bujak proszą prezydenta, by Stocznia Gdańska została pomnikiem historii

Lech Wałęsa, Henryka Krzywonos, Zbigniew Bujak i internauci zaapelowali do prezydenta Bronisława Komorowskiego o nadanie Stoczni Gdańskiej statusu pomnika historii.

https://flic.kr/p/c8Goj9 / Fot. MSZ/CC BY ND 2.0Apel o nadanie statusu pomnika historii nie jest przypadkowy. Ma związek z wyburzeniami stoczniowych budynków. W grudniu rozebrano cztery hale. Jedna z nich została zniszczona 13 grudnia. W tym roku konserwator zabytków zewidencjonował obiekty i wpisał na listę 250 z nich. Ostatecznie znalazło się na niej 66 pozycji - podaje Wyborcza.pl Trójmiasto.

Sygnatariusze listu do prezydenta RP domagają się, by Stocznia Gdańska stała się pomnikiem historii, bo ich zdaniem była ona "bijącym sercem Wolnej Polski". "Każdy dzień przynosi kolejne wyburzenia cennych obiektów architektury przemysłowej. Od wielu lat podejmowane są obywatelskie działania mające na celu zatrzymanie tego niszczycielskiego procesu. Są one jednak niewystarczające i przegrywają ze źle rozumianym prawem własności prywatnej. Następuje proces zanikania wartości stoczni jako dobra wspólnego" - piszą.

Jednocześnie nadawcy listu dodają, że nie są przeciwni inwestycjom, ale pragną "podstawy prawnej do skutecznych negocjacji pomiędzy administracją państwową a właścicielami w celu zatrzymania dewastacji". Tę prośbę uznają za pilną, bo ich zdaniem proces niszczenia stoczniowych budynków nabrał tempa.

Czytaj także: Skandaliczne warunki w chińskiej fabryce produkującej dla Apple. Zatrudnili się w niej dziennikarze BBC


Pod listem podpisali się: Lech Wałęsa, Henryka Krzywonos, Zbigniew Bujak, Basil Kerski, Anda Rottenberg, prof. Waldemar Baraniewski i ponad 1,2 tys. internautów. Petycja dostępna jest w serwisie petycjeonline.com.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Stocznie chcąc czy nie chcąc jest pomnikiem i symbolem przemian gospodarczo-politycznych które zrealizowano przez 25 lat tzw. wolności...! To co zrobiono ze stocznią i większością polskich przedsiębiorstw niewątpliwie było przejawem niczym nie skrępowanej "wolności"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ta stocznia do dzisiaj statki powinna budować. Jej nie trzeba oficjalnych ogłoszeń o "świętości". Już za Rakowskiego zaczęła się jej energiczna likwidacja.

Wałęsa to jak Balcerowicz, najpierw sami rączki swojej przyłożyli do tego dzieła, a teraz pokazują i krzyczą: patrzcie, trzeba teraz "coś" z tym zrobić i ratować!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.