Facebook Google+ Twitter

Wałęsa: Może i kogoś wsypałem, ale nie byłem świadomym współpracownikiem SB

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-04-17 18:07

Takie słowa padły z ust Lecha Wałęsy podczas spotkania ze studentami w Toruniu. Mówiąc o swojej działalności w czasach PRL, stwierdził, że robił wiele rzeczy dyskusyjnych, czasem był niezręczny i być może kogoś wsypał. Po czym przysięgał, że nie był świadomym agentem SB. Przyznał tez, że musiał to robić jako pierwszy, który stawiał się systemowi.

- Moja rola była kompletnie inna. Można powiedzieć dobra i zła. Może byłem gdzieś niezręczny i kogoś wsypałem, ale nie to, że byłem agentem. Nie to, że chciałem kogoś zdradzić" - powiedział Lech Wałęsa. - Nie byłem agentem, nie pracowałem na tamtą stronę. Niech mnie szlag trafi, jeśli kłamię - zarzekał się w trakcie dyskusji ze studentami były prezydent.

Piotr Gontarczyk, historyk IPN i współautor książki "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii", nie skomentował bezpośrednio tej wypowiedzi, a tylko odesłał, do napisanej we współpracy z Cenckiewiczem, książki.

Historycy napisali, że Służba Bezpieczeństwa zwerbowała Lecha Wałęsę w 1970 roku i nadała mu pseudonim "Bolek". Były prezydent miał współpracować z bezpieką przez kilka kolejnych lat. Wszystko miało się skończyć w 1976 roku.

Lech Wałęsa stwierdził po ich publikacji, że to nie on był "Bolkiem" i ma dowody dotyczące personaliów współpracownika SB o tym pseudonimie.

Źródło: dziennik.pl
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.