Facebook Google+ Twitter

Wałęsa na Wrocław Global Forum: kapitalizm nie wytrzyma tego

Po zeszłorocznej światowej fali "Oburzonych", którzy na ulicach miast niemal wszystkich kontynentów demonstrowali sprzeciw wobec nieczystej gry światowej finansjery, która wprowadziła w nędzę wielką rzeszę kredytobiorców, zaczęto poważnie dyskutować nad przyszłością kapitalizmu.

Do Wrocławia zjechały znakomite osobowości świata polityki, dyplomacji, eksperci i przedstawiciele biznesu, aby na trzecim już w ostatnich latach Wrocław Global Forum, dyskutować o stosunkach transatlantyckich. Otwierając wrocławskie Forum, Lech Wałęsa powiedział m.in., że dzisiejszy kapitalizm "nie wytrzyma tego stulecia". Według niego należałoby "zwiększyć liczbę właścicieli", aby – jak to ujął - "demagogia i populizm nie rozbiły tego systemu".

Aby kapitalizm nie rozsypał się i nie uległ zniszczeniu, trzeba powiększyć liczbę właścicieli i zatrzymać falę demagogii i populizmu, by "nie rozwaliły tego systemu". Konieczne jest także jak najszersze uwłaszczenie, a "odpowiedzialność za zatrudnienie powinni wziąć na siebie sami pracownicy".

Były prezydent Wałęsa uważa, że za bezrobocie "nie powinni być odpowiedzialni politycy czy związkowcy", ale ludzie wykonujący pracę. W tym m.in. celu – podkreślił Wałęsa - dzisiejsze pokolenie powinno "powiększyć struktury zorganizowania".

Wszystkie zaś pokolenia muszą myśleć w kategoriach "państwo Europa", a nawet globalnie (...). Taka jest potrzeba - nie mamy wyboru. Bo jego zdaniem technologia obecna, którą zbudowaliśmy, "wymaga powiększenia struktur". W pierwszej kolejności, jak uważa, należy dokonać zmian w strukturach ekonomicznych.

Trzecia edycja Wrocław Global Forum przebiega pod hasłem: "Nowe oblicze Zachodu – dobrobyt, bezpieczeństwo, demokracja, ryzyka". Główne tematy Global Forum obejmą stosunki transatlantyckie, ale także kwestie pozycji Europy Środkowej w "niestabilnym świecie", przyszłości Partnerstwa Wschodniego, sytuacji w Rosji i na Ukrainie oraz sprawy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.