Facebook Google+ Twitter

Wałęsa o Wojtyle w 30. rocznicę wyboru na papieża

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-16 09:42

W 30. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża były prezydent RP Lech Wałęsa powiedział, że do zwycięstwa "Solidarności" w 1989 roku doprowadziło połączenie słów Jana Pawła II z czynami związkowców .

- Naród polski w latach 70. był tak zgnębiony, że w większości nie wierzył, iż komunizm może upaść. Nie przewidzieliśmy daru z nieba w postaci papieża, który obudził narody - powiedział Lech Wałęsa.

Były prezydent podkreślił, iż dzięki Janowi Pawłowi II zorganizowały się wielkie tłumy, które zostały poprowadzone przez strajki i demonstracje do zwycięstwa nad komunizmem.

Nawiązując do rocznicy wyboru Polaka na Stolicę Piotrową Wałęsa wskazał na słowa Ojca Świętego, które padły w Warszawie 2 czerwca 1979 roku. Papież powiedział wtedy "Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. TEJ ziemi." Lech Wałęsa przypomniał że ludzie odebrali te słowa jako zachętę do walki z komunizmem. Podkreślił, że gdyby nie papież, narody nie obudziłyby się, nie uwierzyły w siebie, a komunizm jeszcze długo byłby nie do pokonania.

- Życie Kościoła w Polsce za komuny toczyło się od jednej papieskiej pielgrzymki do drugiej - mówił Lech Wałęsa. Były prezydent podkreślił, że w słowach papieża Polaka ludzie odnajdowali przekaz, który ich uskrzydlał, ukazywał ich godność i oraz czynił współodpowiedzialnymi za historię.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.