Facebook Google+ Twitter

Wałęsa: Powinniśmy dziękować całym narodom, a nie politykom

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-09 09:09

Lech Wałęsa uważa, że do upadku muru berlińskiego i całego systemu komunistycznego doprowadziły narody byłego bloku wschodniego, a nie poszczególni politycy. Taką opinię były przywódca Solidarności i prezydent wyraził w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Der Spiegel".

Jak powiedział Lech Wałęsa, za obalenie komunizmu powinniśmy dziękować narodom. Jego zdaniem, tacy politycy jak Kohl, Gorbaczow i Bush-senior przedstawiają się jako architekci zjednoczenia, są jednak tylko przypadkowymi ojcami zjednoczenia, ponieważ do działania zmusiły ich masy.

Lech Wałęsa mówi, że obawiał się, czy Michaił Gorbaczow nie zdecyduje się siłą zatrzymać fali ucieczek z byłej NRD i w ten sposób nie zniweczy polskiego zwycięstwa. "Ale Gorbaczow okazał się słabym politykiem i wszystko poszło dobrze" - wspomina Wałęsa.

Były przywódca Solidarności przypomina również na łamach "Spiegla", że pokojowa rewolucja 1989 roku rozpoczęła się w Polsce. "To Niemcy obalili prawdziwy mur. Były z tego ładne obrazki. Ale wszystko zaczęło się w Stoczni Gdańskiej" - mówi Lech Wałęsa. Dlatego, jak podkreśla, jako polityk odegrał ważną rolę w procesie zjednoczenia Niemiec.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W rozumowaniu pana prezydenta Lecha Wałęsy brak konsekwencji. Bardzo słusznie stwierdził ,że obalenie komunizmu, zresztą i wszystkie inne przemiany, to sukces mas. Politycy celebrowali te wydarzenia w zależności od sytuacji , czasu i miejsca. To zdeterminowane społeczeństwa doprowadziły do transformacji ustrojowej. Dalej w swojej wypowiedzi prezydent mówi, że jako polityk (sic!) odegrał ważną rolę w procesie zjednoczenia Niemiec. Niewątpliwie to prawda, tylko bez poparcia mas polityk Wałęsa byłby tylko Lechem Wałęsą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.