Facebook Google+ Twitter

Wałęsa: Ryknąłem z bezsilności i bezradności

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-04-04 16:02

Z Lechem Wałęsą o książce Pawła Zyzaka i działalności IPN rozmawia Barbara Szczepuła.

Wałęsa: „Wsparcie moralne, które otrzymuję, nie zmienia mojej sytuacji człowieka zaszczutego”. / Fot. Wojciech Barczyński/POLSKABardzo nerwowo zareagował Pan na książkę Pawła Zyzaka?
Może rzeczywiście nerwowo, ale żyję jak na wulkanie, bo wiem, że każdego dnia rano, gdy się obudzę, mogę usłyszeć jakieś rewelacje na swój temat. Już dawno przewidywałem, że po Cenckiewiczu i Gontarczyku przyjdą inni, tacy, którzy zorientowali się, iż na Wałęsie można zyskać sławę i pieniądze. Gdybym nie zareagował, jutro kolejny pseudohistoryk mógłby wyskoczyć z kolejnymi wyssanymi z palca newsami. A może ktoś napisze, że ja wywołałem drugą wojnę światową? Stąd moja reakcja. Doszedł do tego jeszcze atak na księdza Jankowskiego, który okropnie mnie rozsierdził.

Ksiądz Jankowski właśnie przed chwilą wyszedł z Pańskiego gabinetu.
Tak jest, rozmawialiśmy przez chwilę. Uważam, że nikt nie zrobił tak wiele dla Solidarności i dla odzyskania przez Polskę wolności jak ksiądz Jankowski. Być może popełnił w swojej działalności jakieś błędy, mój Boże, któż jest od nich wolny, ale błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi. Historycy muszą kierować się odpowiedzialnością i ważyć racje. Jeśli błędy stanowią tylko procent działalności danej osoby, to trzeba pokazać cały dorobek życia, nie zgubić proporcji.

O jakich błędach księdza Jankowskiego Pan Prezydent mówi?
O niczym konkretnym, bo nic nie wiem. Jestem jednak pewny, że jego rola w walce z systemem była ogromna. A jak pomagał ludziom! Może coś tam gdzieś chlapnął, ale czy to może go dyskwalifikować jako człowieka i jako kapłana? Ludzie, na jakim świecie my żyjemy! Wyciąga się jakąś drobną sprawę, mota, mota i robi się z tego wielka afera.

Ale - jak niektórzy mówią - rozpętał Pan histerię i zrobił wspaniałą reklamę młodemu autorowi.
Zaraz, zaraz! Ktoś mu dał dyplom, bo podobno ta książka to jego praca magisterska, dobrze przez kogoś oceniona. I ktoś go przyjął do pracy do państwowej instytucji, jaką jest IPN.

Pracował tylko przy kserografie.
Trafił do IPN, co oznacza, że książka się podobała, bo inaczej by go nie przyjęli. A ilu młodych ludzi nie może znaleźć pracy?

Zarzuca mu Pan kłamstwo.
Wierutne. Co krok o nie się potykam. Pisze na przykład, że chodziłem do jakiejś specjalnej szkoły, zakładu "wychowawczego" czy czegoś takiego. W Popowie i okolicach wtedy w ogóle takiej szkoły nie było. Nie brałem też udziału w bijatykach z nożami, z siekierami. Nigdy nie byłem karany, nie miałem żadnej sprawy.. Co za bzdury! Przypominam sobie zabawy wiejskie niemal sprzed pół wieku, na których bywałem, myślę o nich i myślę i nie mogę sobie przypomnieć żadnej burdy ani draki. Jak Boga kocham. Niech mi dadzą świadka, który mi to powie w oczy.

Żadna książka nie odbierze Panu zasług. Po co tak się denerwować?
Dorobek dorobkiem, ale gdy czytam o tej chrzcielnicy czy kropielnicy, to robi mi się słabo. Boję się nawet o tym mówić. Wstyd mi za tego młodego człowieka, że coś takiego wymyślił. Nigdy o czymś podobnym nie słyszałem, to jakaś paranoja. Rodzona matka by mnie ukatrupiła.... Ten facet chyba nie wie, jakiej wysokości jest chrzcielnica i czy kilkuletnie dziecko byłoby w stanie zrobić to, co mu zarzuca. Tfu, wstyd. Chodzi tylko o to, by mi dołożyć.

Cały wywiad z Lechem Wałęsą przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Lech Wałęsa nie jest moim idolem,mam do jego działalności wiele zastrzeżeń ,ale w tym wypadku rozumiem jego rozgoryczenie i żal do dawnych współpracownikow.
Ale zupełnie nie rozumiem postawy profesora wyższej uczelni ,który ocenia pozytywnie pracę magisterską p. Zyzaka zawierającą plotki i pomówienia bez podania dowodów.Gdybym ja w swojej pracy magisterskiej na POLITECHNICE użył do obliczeń nieznanych wzorow czy innych danych bez podania źródeł,to taka praca napewno byla by odrzucona.No ale to było czterdziesci lat temu i byli inni profesorowie i inne wymagania

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.