Facebook Google+ Twitter

Wałęsa: Teraz wiemy jak wyglądała wredna dyplomacja

Były prezydent Rzeczpospolitej udzielił wywiadu dla "Rzeczpospolitej". Lech Wałęsa w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem mówi o widmie rozpadu Platformy Obywatelskiej, kabarecie Korwina-Mikkego i zbawiennej roli jaką odegrała afera taśmowa.

Prezydent RP B. Komorowski wręcza odznaczenia działaczom opozycji demokratycznej w PRL w okazji 32. rocznicy Porozumień Sierpniowych z 31 sierpnia 1980 roku. By Patryk Matyjaszczyk (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via / Fot. Patryk MatyjaszczykPartia jednego nazwiska

"Są plusy dodatnie i plusy ujemne awansu Donalda Tuska" - mówi Lech Wałęsa na temat szeroko komentowanej możliwości objęcia przewodnictwa w Radzie Europejskiej przez polskiego premiera. Widzi w tym pewne korzyści dla kraju. Byłby nawet skłonny opowiadać się za Tuskiem w jego dążeniach, wpierw jednak chciałby z nim porozmawiać: "Po uzgodnieniu wartości powinniśmy zastanawiać się czy jeśli nie ma trzeciej drogi w ekonomii, to popatrzmy na protestujących ludzi na świecie i spróbujmy poprawić kapitalizm. Jeśli Tusk ma podobne poglądy, to będę go popierał, ale jeśli chce kontynuować to co było do końca XX wieku, ten rozwój ekonomiczny i demokratyczny, to ja dziękuję, bo nie o to chodzi."

Były prezydent obnaża przy okazji aktualny profil ustrojowy według Platformy Obywatelskiej: "Demokracja jedzie w starym stylu, a w starym stylu nie da się rozwiązać nowych problemów" - dzieje się tak, gdyż jak wynika z obserwacji Wałęsy, mamy do czyniena z partią jednej osoby - "Platforma Obywatelska rozleci się bez Tuska. (...) W PO nie ma drugiego takiego zdolnego jak Tusk. A rozpad Platformy tylko zwiększy chaos w polskiej demokracji." Uważa, że Grzegorz Schetyna mógłby być godnym następcą lidera PO.

Kabaret Korwina-Mikkego

Kryzys Unii Europejskiej, zgrzyty i przetasowania dają się odczytywać w odzwierciedlonych nastrojach obywateli wspólnoty. Chyba nigdy dotąd tak wielu ludzi nie okazywało tyle niechęci dla UE, oraz zmęczenia polityką i politykami. Lech Wałęsa w krótkich słowach zakreśla radę na taki stan rzeczy dla społeczeństwa: "To niech wybierze króla albo cesarza, a on już resztę zrobi." Monarchiczne zapędy nasuwają podejrzenia, czy aby były prezydent nie jest cichym zwolennikiem Janusza Korwina-Mikkego. Wałęsa zaprzecza twierdząc, że nie sympatyzuje z takimi poglądami, ale docenia umiejętność pozyskiwania tłumów: "Z braku laku dobry i kit. Korwin- Mikke mówi dość prosto i śmiesznie, i to się widać podoba." Poza tym, prezes KNP nie może liczyć na pobłażliwość: "Nie rozmawiać z Korwinem- Mikke. Ignorować go. To okaz nie z tej epoki. Jest przykładem złego zachowania." Znajduje się też podpowiedź dla ludzi odpowiedzialnych za kulturę informacji: "W mediach dziennikarze powinni być przygotowani na rozmowy z nim, żeby niszczyć go intelektualnie." W pewnych kwestiach Lech Wałęsa pozostaje nieprzejednany.

Skandal jaki wywołał Korwin-Mikke napaścią na Michała Boniego zmusza najsłynniejszego związkowca do refleksji: "Gdyby były pojedynki, to bym sobie postrzelał, ale nie ma takich zasad." Jako że jest to jeden z wielu incydentów autorstwa lidera KNP, przeto padają słowa porównania jego działalności do "kabaretu." Lech Wałęsa wskazuje przy tym na odpowiedzialnych za tworzenie dogodnych warunków dla takiej aktywności: "Za sukces Korwina-Mikke odpowiedzialna jest polityka PiS i Platformy."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Niesamowite, Wałęsa trafnie zidentyfikował lewicowość PiS-u. Nie spodziewałbym się tego po człowieku z tak keynesowskim rodowodem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sztuka uzdrawiania dusz polskiego narodu przez Wałęsę jest podobna wtórnemu zachwytowi mediów nad Kołakowskim i czasem jego najlepszej formy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pijarowcy z naszych polityków przedni i ta ich umiejętność odwracania uwagi "aferami" od prawdziwych problemów do rozwiązania! Układ mebli stołków władzy i nic więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.