Facebook Google+ Twitter

Wałęsa znów zasiądzie przy okrągłym stole?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-04 07:34

Przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi liderzy białoruskiej opozycji proponują Aleksandrowi Łukaszence, by negocjatorem w sprawie zażegnania konfliktu na Białorusi był Lech Wałęsa. Opozycjoniści z Aleksandrem Milinkiewiczem na czele deklarują na łamach "Dziennika", że mają ofertę dla Łukaszenki, która wyprowadzi Białoruś z izolacji.

Ich zdaniem, rozwiązaniem dla Białorusi jest okrągły stół, w którym mediatorem powinien zostać legendarny przywódca Solidarności Lech Wałęsa. Apel w tej sprawie podpisali najbardziej znani opozycjoniści, obok Milinkiewicza - Wincuk Wiaczorka, Stanisław Szuszkiewicz i Anatol Lebiedźka.

Dla Aleksandra Łukaszenki podzielenie się władzą może okazać się jedyną szansą na polityczne przetrwanie. Jego dotychczasowy największy sojusznik - Rosja - daje coraz wyraźniejsze sygnały, że niedługo przestanie finansować Łukaszenkę - pisze "Dziennik" .

W ubiegłym roku Białoruś straciła na kontraktach z Rosją aż 5 miliardów dolarów. Bez wsparcia z zewnątrz Łukaszenka nie przetrwa - zerwanie z Moskwą oznaczałoby kryzys ekonomiczny, który mógłby go pozbawić władzy.

Wyjściem może być pakt z opozycją, czyli wolne i uczciwe wybory do kontraktowego parlamentu - zaznacza "Dziennik".

Unia Europejska dawała już sygnały, że jeżeli Aleksander Łukaszenko pójdzie na prawdziwe ustępstwa i dopuści do władzy opozycję, to UE może finansowo wesprzeć białoruską gospodarkę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.