Facebook Google+ Twitter

Walijczycy w Piotrkowie

Ósmym partnerskim miastem Piotrkowa Trybunalskiego jest Neath Port Talbot z Walii. Umowę o współpracy obu miast podpisano dziś w salach dawnego królewskiego zamku w Piotrkowie – informuje Marta Skórka, p.o. rzecznik prezydenta Piotrkowa.

Uroczystość podpisania umowy odbyła się w reprezentacyjnej sali piotrkowskiego zamku – tej samej, w której przed piętnastoma laty podpisywano pierwszą taką umowę o współpracy Piotrkowa z niemieckim Esslingen nad Neckarem. I to właśnie za sprawą Esslingen doszło do nawiązania kontaktów Piotrkowa z Walijczykami. - Neath Port Talbot to miasto z partnerskiego kręgu Esslingen i tylko dzięki temu nasi przedstawiciele mogli się spotkać – wyjaśnia Marta Skórka.

Piotrków, miasto w woj. łódzkim, liczy sobie niespełna 80 tysięcy mieszkańców. Pochwalić się może piękną historią (tutaj rodził się polski parlamentaryzm), położeniem u zbiegu ważnych szlaków komunikacyjnych i mianem drugiego (po Warszawie) centrum logistycznego kraju. Neath Port Talbot leży w południowej Walii. To hrabstwo miejskie, liczące ponad 137 tys. mieszkańców, znane niegdyś z przemysłu wydobywczego. Nowi partnerzy zadeklarowali nawiązanie i rozwijanie współpracy kulturalnej, gospodarczej i naukowej.

Partnerskie współdziałanie z innymi europejskimi miastami Piotrków Trybunalski rozpoczął piętnaście lat temu. Dziś utrzymuje bliskie kontakty z jedenastoma miejscowościami, a za osiągnięcia w krzewieniu idei jedności europejskiej dwukrotnie uhonorowany został przez organa Unii Europejskiej. Otrzymał gwiazdę partnerstwa i dyplom europejski.

Miasta partnerskie Piotrkowa
Esslingen nad Neckarem (Niemcy - 1992)
Maładeczno (Białoruś - 1996)
Równe Ukraina - 1997)
Velenje (Słowenia - 1998)
Mosonmagyarovar (Węgry - 2001)
Marijampole (Litwa - 2002)
Vienne (Francja – 2005)
Neath Port Talbot (Walia - 2007)
Miasta zaprzyjaźnione: Schiedam (Holandia),
Udine (Włochy), Zagubica (Serbia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.