Facebook Google+ Twitter

Walka

Walka towarzyszy ludziom od zarania ich dziejów. Zjawisko jest więc normalne i pospolite, ale może być różne jakościowo. Walka może być wkładem w dzieło budowania wspólnego świata, ale może też być czynnikiem niszczącym ludzkość.

Przykład samochodzika - wysokiej jakości resorak bez napędu własnego / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/97/Toy_car_7353_ubt.JPGJuż w przedszkolu leniwy chłopczyk Adaś zauważył, jak trudno walczyć z czymś lub z kimś.
Bo to jak się człowiek wysila, to się człowiek męczy. A pokonanie przeszkody nie zawsze dobrze dla zwycięzcy się kończy. A było to tak:

Któregoś dnia Krzyś, kolega Adasia bawił się nowym plastikowym samochodem; takim wściekle kolorowym, obskurnie wykończonym, typowym dla większości zabawek produkowanych w naszej rozkwitającej pół wieku temu ojczyźnie.

Adaś zaproponował Krzysiowi, żeby pobawili się razem, ale Krzyś nie zamierzał dzielić się z nikim swoim pojazdem. Cóż było robić? Trzeba było Krzysiowi odebrać zabawkę. Było trochę szamotaniny i kiedy wreszcie Adaś nabił Krzysiowi guza dużym, drewnianym klockiem - Krzyś wypuścił z rąk samochodzik. Krzyś głośno wrzeszczał i gdy już Adaś przechodził ze zdobyczą do sąsiedniej sali, omal nie przewróciła go w drzwiach wbiegająca w popłochu przedszkolanka.

Pani, jak to kobieta - nie uznała Adasiowego zwycięstwa - samochód wrócił do Krzysia, a Adaś spędził resztę przedszkolnego dnia w kącie, gdzie Krzysio podjeżdżał co chwilę swoim samochodem, żeby pokazać język w szczerbatym uśmiechu. Adaś bardzo chciał kopnąć Krzysia w spodnie tam, gdzie schodzą się nogawki, ale z kąta wyjść nie było wolno.

Dwie godziny wstydu i gehenny; wreszcie po umęczonego Adama przyszła mama. Pani go nie pochwaliła, musiał na dodatek Krzysia przeprosić a nawet podać mu rękę. Jakby tego było mało, do następnego poranka musiał Adaś wysłuchiwać, jaki wstyd przyniósł rodzicom i całej reszcie rodziny.

Wykalkulował więc, że mimo zwycięstwa i wysiłku - faktycznie to on przegrał. Kiedy on nudził się w kącie, Krzyś spokojnie bawił się niedoszłą wojenną zdobyczą wywalając bezkarnie co raz w jego kierunku jęzor spod fioletowego guza. Tak więc walka z Krzysiem mimo efektownego zwycięstwa przyniosła Adasiowi same straty!

Wkrótce trefny samochód stał się dostępny dla wszystkich przedszkolaków i jako taki stracił na atrakcyjności. Oczywiście koledzy bawili się nadal wspólnie, zapominając o niedawnym konflikcie.
Mijały tygodnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 20.11.2008 22:48

(+) Ta Aldonka jest taka romantyczna , że daję DUŻEGO PLUSA ... :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.11.2008 18:55

+) Trzy razy Tak!... " Adaś zrozumiał, że łatwiej jest walczyć z kimś lub z czymś, ale efektywniej jest walczyć o coś lub o kogoś. I choć wiąże się to z koniecznością opracowania odpowiedniej koncepcji, przyjęcia określonej strategii, wymaga większego wysiłku, systematyczności, to efekty nie są natychmiastowe. Jednak predysponowane przy takiej koncepcji rozwiązywania problemów są zachowania pozbawione agresji, a więc praktycznie nie ma możliwości nabić komuś guza klockiem! To podejście pozostało przy Adamie na całe życie! " Sama kwintesencja rozumnego, dorzecznego postępowania. Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obrazowo dowiedzione, jakie idee są słuszniejsze.
Walka "o" powinna przyświecać dążeniom cywilizowanej społeczności; wówczas może udałoby się uniknąć walki "z". plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

:))) Adaś o Aldonke nie walczył - Adaś ja podstepnie uwodził.
Co z takiego uwodzenia wychodzi, wiedzą nieszczesne uwiedzione, ktorym w zaciszu domowym Adasie "recznie" ciąg dalszy zycia wykładają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adaś to my wszyscy na Ziemi? Aldonka to pokój? Jeżeli dobrze rozumiem, to to jest super!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.