Facebook Google+ Twitter

Walka o przyszłość planety, czyli Światowy Rok Planety Ziemia

Dziś, w Muzeum Ziemi przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, miała miejsce polska inauguracja Światowego Roku Planety Ziemia. Organizatorzy przedsiewzięcia chcą zapoznać społeczeństwo z procesami zachodzącymi na naszej planecie i sposobami działania, które mogą zapewnić następnym pokoleniom zdrowego, bezpiecznego i dostatniego życia.

Inauguracja Światowego Roku Ziemi 2. / Fot. Bogusław Skowron- Czyńmy Ziemię lepszą i bardziej przyjazną człowiekowi - tymi słowami prezes Polskiej Akademii Nauk Michał Kleiber oficjalnie zainaugurował polskie obchody Światowego Roku Planety Ziemia. Światowy Rok Planety Ziemia ogłoszony został w lutym, na specjalnie zwołanym kongresie ONZ, z inicjatywy Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych (IUGS) oraz UNESCO. Przedsięwzięcie to ma na celu zainteresowanie społeczności i rządów naukami o Ziemi, które w dalszej perspektywie mają na celu poprawić jakość życia na planecie. Cel ten ma być osiągnięty dzięki zrozumieniu procesów zachodzących w litosferze (sfera obejmująca między innymi skorupę ziemską).

Uczestnicy kongresu przyjęli tzw "Deklarację Paryską", w której opisane są zagrożenia związane z przyszłością planety. Dokument zawiera również pakiet gotowych rozwiązań mających rozwiązać te problemy. Podpisani pod dokumentem wyrażają w nim wolę do rozpowszechnienia dotychczasowych osiągnięć w dziedzinie nauk o Ziemi, przede wszystkim za pośrednictwem mediów elektronicznych.

Wystawa "10 pytań o Ziemię-przeszłość przyszłości". / Fot. Bogusław SkowronPAN specjalnie w związku ze startem przedsięwzięcia powołała do życia Komitet Planeta Ziemia, pod przewodnictwem Andrzeja Żelaźniewicza. Wśród zgromadzonych gości warto wymienić m.in.: prezesa PAN Michała Kleibera, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska i Głównego Geologa Kraju dr Henryka J. Jezierskiego oraz dyrektora Muzeum Ziemi Krzysztofa Jakubowskiego. W wygłoszonym przemówieniu Jezierski powiedział do zgromadzonych: - Mamy nadzieję, że ludzie zrozumieją procesy zachodzące w litosferze i liczymy na upowszechnienie wiedzy o naszej planecie, szczególnie wśród młodych.

Spotkanie inauguracyjne równocześnie otwierało w Muzeum Ziemi wystawę zatytułowaną "10 pytań o Ziemię - przeszłość przyszłości." Wystawa ta, prezentująca zdjęcia Michała Ostrowskiego i wypowiedzi czołowych przedstawicieli ze świata nauki z całego kraju, stawia pytania: "Woda - czy może jej zabraknąć? Megamiasta - szansa czy zagrożenie? Gleby- jak dbać o żyzny naskórek ziemi?". Krótkie wprowadzenie do problematyki wystawy wygłosił Przewodniczący Komitetu Planeta Ziemia. Ekspozycja pozostaje w Warszawie do 5 maja, a następnie wystawiana będzie w ośmiu innych miastach w Polsce.

Zespół Fasolinki. / Fot. Bogusław SkowronImpreza uwieńczona została występem "Zespołu dziecięcego Fasolinki" zatytułowanego: "Zostawcie czysty świat, nie psujmy Ziemi na której żyjemy".

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.