Facebook Google+ Twitter

Walka o Wawel

Polskę ponownie zjednoczyła tragedia. Czy na długo?

 / Fot. własneTegoroczna tragedia w Smoleńsku na zawsze odbiła piętno na naszej krwawej i bolesnej historii. Wstrząsnęła milionami Polaków oraz całym światem. Rzesze ludzi zjednoczyły się pod Pałacem Prezydenckim, aby oddać hołd tragicznie zmarłym ofiarom katastrofy. Mogłoby się wydawać, że ta lekcja historii dała nam coś do myślenia. Ale czy na pewno?

Spór rozpoczęła wieść dotycząca miejsca pochówku prezydenckiej pary. Kraj podzielił się na dwa obozy - zwolenników oraz sceptyków. Już 13 kwietnia kiedy jeszcze nie było wiadomo, gdzie spoczną ciała prezydenckiej pary, stojąc w 8-godzinnej kolejce do Pałacu Prezydenckiego, usłyszałam szereg spekulacji. Większości nie warto nawet powtarzać. "Wawel jest dla królów, a nie dla prezydentów!". To chyba najczęściej powtarzany argument.

Na Wawelu spoczywa Józef Piłsudski, Juliusz Słowacki czy Adam Mickiewicz. O ile wiem królami oni nie byli. Nie byli też ideałami, bo tacy nie istnieją. Każdy człowiek, nawet tak wybitny popełnia błędy. Wiadome jest też to, że podczas lekcji historii raczej skupiamy się na osiągnięciach zasłużonych (ludzi) i zapominamy lub nie chcemy pamiętać o wpadkach.

Lech Kaczyński był człowiekiem wybitnym. Czy nie potrafimy docenić go w sposób na jaki zasługuje? Czy to wynik zniekształconego obrazu na jego temat, który niejednokrotnie przekazywały nam media? Czy to ludzka mentalność - dopiero po latach zrozumiemy jakie wartości reprezentował.

"Był zwykłym prezydentem. To teraz wszystkich prezydentów pochowamy na Wawelu?". Te słowa usłyszałam z ust mojej sąsiadki z kolejki, pani Barbary.Pani Barbara ma ponad 50 lat. Kobieta harda. Do swego zdania przekonuje towarzyszki. Rodzi się żywa dyskusja.

Zastanawia mnie czy warto dyskutować na ten temat, wysnuwać jakiekolwiek wnioski. Media z całego świata apelują: „Polsko, przestań się kłócić!”. Czy w tym tak ważnym dla nas okresie nie powinniśmy się skupić na żałobie, której jesteśmy uczestnikami?

Lech Kaczyński walczył o wolną i niezależną Polskę. Mimo, że mam nieco odmienne poglądy polityczne , w moich oczach pozostaje kimś ważnym dla historii naszego kraju.

W wawelskiej krypcie zostaną złożone nie tylko ciała prezydenckiej pary, ale też pamięć o wszystkich ofiarach smoleńskiej katastrofy. Również pamięć o zamordowanych w Katyniu w 1940r. Skończmy więc z niepotrzebnymi dyskusjami…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.