Facebook Google+ Twitter

Walka rodziców o wzrok dla synka

Każdy rodzic marzy, aby jego dziecko urodziło się zdrowe. Niestety nie zawsze marzenie to się spełnia. Część rodziców poddaje się oddając pociechę. Są też tacy, którzy szukają ratunku. Przykładem tych drugich są właśnie państwo Jakubowscy

Chory Szymon Jakubowski / Fot. Archiuwm/Agnieszka JakubowskaNiewidomy chłopczyk
Szymek Jakubowski urodził się 15 czerwca. Wykryto u niego zespół wad wrodzonych. Najpoważniejszą z nich jest zmętnienie rogówki oraz zrośnięcie twardówki z rogówką w obu oczach. Jest jednak szansa aby chłopczyk widział. Tą szansa jest przeszczep rogówek oraz rehabilitacja wzroku. Operacja musi się jednak odbyć zanim Szymek skończy 6 miesięcy. Zoperować można jednocześnie tylko jedno oko. Jak łatwo obliczyć – już niedługo. Jeśli nie uda się tego osiągnąć, chłopiec będzie miał nikłe szansy na odzyskanie wzroku. Powód jest prosty – mózg nie nauczy się odbierać i przetwarzać bodźców wzrokowych. Aby do tego nie dopuścić potrzebna jest operacja przynajmniej jednego oczka. Jeśli ona się powiedzie, w krótkim czasie będzie można zoperować także drugie oczko.

Londyn miastem nadziei
Operacja w Polsce jest niemożliwa, gdyż jest to dopiero drugi taki przypadek. Lekarz, który ma doświadczenie w tego typu operacjach i który pomógł już wielu dzieciom na świecie, to Ken K. Nischal z Great Ormond Street Hospital for Children w Londynie. Wiadomo jaka jest sytuacja finansowa NFZ. Nie dziwi więc fakt, że nie ma pieniędzy na dofinansowanie leczenia chłopca. Rodzice muszą więc sami zebrać potrzebne pieniądze.

A koszty - niestety - nie są małe. Koszt konsultacji medycznych, badań diagnostycznych, hospitalizacji, przeszczepu rogówek obu oczu oraz leków przeciwdziałających odrzutowi to minimum 40 tys. funtów. Niestety, liczyć należy się z tym, że może zaistnieć powtórzenia operacji (z powodu wzrostu gałek ocznych) – kolejne 20 tys. funtów.

Operacja tuż tuż
Rodzice Szymka robią więc co mogą. Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się uzbierać część pieniędzy. Obecnie chłopczyk jest już po badaniach niezbędnych przed przeszczepem. Wiadomo już, że są duże szanse na powodzenie operacji. Jej termin wyznaczono na 15 listopada tego roku. Pieniędzy starczy na pewno na pierwsza operację, czyli przeszczep rogówki do jednego oka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

http://www.wzrokdlaszymka.pl/ bezposrednio stronki dziecka.

wg mnie wzork to najważniejszy zmysł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomagałam w ten spsoób i niestety fundacja nie przekazywała pieniedzy osobie dla której były polecane.
Dlatego lepiej , tak mi się wydaje, wysłać pieniadze bezposrednio na konto rodziców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.