Facebook Google+ Twitter

"Walka z Łukaszenką ma sens". Rozmowa z Franakiem Wiaczorką

23-letni opozycjonista, aktywista, polityk, dziennikarz. Od poniedziałku do piątku Franak jest zwyczajnym warszawskim studentem. Nie wszyscy wiedzą, że pomimo swojego młodego wieku, już cztery razy był więziony, represjonowany, siłą wrzucony do wojska. Dlaczego? Bo walczy z reżimem Łukaszenki.

Dżinsowa Rewolucja na Białorusi. 2006 / Fot. domena publiczna,http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Minsk_opposition_meeting_after_presidental_election_2.JPG&filetimestamp=20060322193001Kim dla ciebie jest Łukaszenka?
To osioł, dyktator, satrapa i bardzo nieumiejętny polityk, który doprowadził Białoruś do kryzysu politycznego i gospodarczego...

Macie problem również z gospodarką? Niektórzy specjaliści twierdzą, że białoruski rynek jest stabilny i rozwija się lepiej, niż na przykład na Ukrainie.
To wszystko kłamliwy bełkot, który rozpowszechnia gabinet Łukaszenki. Białoruska gospodarka funkcjonuje w oparciu o subwencje państwowe, pochodzące z ogromnych kredytów międzynarodowych. Dług publiczny wynosi prawie połowę białoruskiego budżetu. W państwie panuje kryzys. Pod koniec bieżącego roku pożyczki trzeba będzie spłacić. Przypuszczam, że Łukaszenka wprowadzi cięcia w budżecie. Spłacając kredyty, gabinet prezydenta nie będzie w stanie wspomagać również gospodarki. Wszystko to doprowadzi do wzrostu cen.

... a wzrost cen to cios dla Białorusinów.
Dokładnie. Liczymy na to, że kryzys gospodarczy wyprowadzi większość Białorusinów na ulice. Wtedy obalenie tyrana nie będzie trudne.

Czy prezydent Łukaszenka ma swój elektorat? Po raz kolejny przecież wygrał wybory.
Czy można nazwać to wyborami?

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyByłeś kilka razy obserwatorem na "wyborach". Jak wyglądały?
Lepiej zapytaj, jak wyglądało podliczenie głosów. Dziesięć wykupionych przez Łukaszenkę kobiet obstąpiło urnę wyborczą, nie dając obserwatorom nawet możliwości sprawdzenia legalności podliczenia głosów. Następnego dnia wyniki wyborów nikogo nie zaskoczyły. Aleksander Łukaszenka został "wybrany" na kolejną kadencję.
Franciszak Wiaczorka / Fot. Franciszak Wiaczorka,CC. 1,http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Franakviacorka.jpg
Historia twojej walki o "lepszą Białoruś" jest niesamowita. Byłeś kilkakrotnie więziony, siłą wrzucony do wojska. Niemniej jednak wciąż walczysz. Czy ta walka ma sens?
Wierzę, że zwycięstwo przed nami. Łukaszenkę czeka los Kaddafiego. Może nawet i gorszy.

Franciszek Wiaczorka jest białoruskim działaczem społecznym i politycznym. Jego kariera aktywisty i obrońcy praw człowieka jest godna podziwu. 23-letni Wiaczorka został wyrzucony ze studiów za tzw. niepoprawność polityczną. Obecnie kontynuuje swoją edukację na Uniwersytecie Warszawskim. Franak jest koordynatorem promocji niezależnej telewizji Belsat TV, a także organizatorem wielu happeningów, manifestacji i milczących protestów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jakoś nie rozumiem co Pan ma na myśli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy nasz naród pozostanie już na zawsze zbieraniny wyrzutków społeczeństwa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.