Facebook Google+ Twitter

Walka z PIN-em, czyli dobre hasło

Świat pędzi do przodu, pojawiają się nowe produkty i usługi - bankowe, telekomunikacyjne, informatyczne. Coraz więcej stron wymaga hasła, każda komórka domaga się PIN-u, karty kredytowe i bankomatowe też nie chcą pozostać w tyle, konto w banku internetowym wyje o podanie hasła. A co miesiąc żąda zmiany - zwariować można od tych wszystkich haseł. Jest jednak sposób na pozostanie przy zdrowych zmysłach...

Karty i telefony - PIN-owa zmora... / Fot. Piotr BiegałaNiektórzy zapisują hasła, inni wszędzie mają to samo. Obie opcje są złe. Z założenia złe, bo nieprzemyślane. Po odpowiednim przemyśleniu - obie okazują się dobre. Trzeba tylko poznać kilka prostych zasad.

Dla osób, które jednak wszędzie chcą mieć inne hasło - proponuję zgrabny program, który można zainstalować na pendrive. Przechowuje on loginy i hasła, jest za darmo i po polsku. Nazywa się KeePass Password Safe i jest po prostu doskonały. Dostępny w wersji na Linuxa, Windows i wersję mobilną Windows - stosowaną w komputerach kieszonkowych. Osobiście nie lubię takich programów, ale ten mnie przekonał. Jednak ma drobną wadę - jest programem i trzeba mieć go ze sobą na pendrive. Do tego musi być w okolicy komputer w który można go wetknąć... To spory problem, dlatego używam KeePass jako kopii bezpieczeństwa. A swoje hasła staram się pamiętać. Jeżeli dobrniecie do końca artykułu i zastosujecie zasady o jakich powiem - też będziecie to umieć.

Zaczynamy od cyferek. Każdy z nas ma ulubione cyferki - daty, numery rejestracyjne, liczbę schodów w domu, itp. Wykorzystajmy je. Najpierw tworzymy PIN do komórki - w tym wypadku można posłużyć się tzw. ścieżką - czyli ruchem palca po kolejnych klawiszach. I powstają proste kombinacje - np. 1236, 1478, 9874, itd. Po prostu naciskamy kolejne klawisze w pewnym układzie. I już PIN-u do komórki pamiętać nie trzeba - wystarczy ścieżka. Wiedzieć trzeba, że PIN w komórce można zmienić. Np. po wymianie karty SIM - zalecam natychmiast ustawić ulubiony PIN zamiast uczyć się nowego (tego który dostarczył operator) - to powinna być jedna z pierwszych czynności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

I tak zawsze będzie problem, dopóki nie wprowadzi się identyfikacji na podstawie czegoś, co jest niezależne od pamięci człowieka, jednocześnie jest charakterystyczne tylko dla danego osobnika i, najważniejsze, ma on to coś ZAWSZE przy sobie (czy kod DNA, czy odciska palca, czy obraz siatkówki oka, to bez znaczenia, bo zawsze to można jednak... skopiować i "oddzielić" od osobnika - dlatego nikt jeszcze nie wymyślił bezpiecznego identyfikatora).
---
Programy, bez względu na stopień skomplikowalności i zabezpieczenia, mają PODSTAWOWĄ wadę: bez komputra (bez względu na to, jaki by on nie był) nie zobaczymy NASZEGO zapisanego w nim PIN-u.
---
Tymczasem liczy się NASZA pamięć i wiara w to, że nikt nie wystuka akurat NASZEJ kombinacji cyfroliteroznaków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

zkamera - oczywiście, ba nawet mam te numery. Tyle ze sam je wysle;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.07.2007 19:14

Czekam na właściwe numery Toto Lotka. Znasz na to metodę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

+musze skorzystać. Nigdy nie pamiętam haseł, czasem mam problem z nickami... ;-) a co dopiero coś takiego jak nr gg,,,

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielki plus. Czekam na coś z dziedziny GPS. Nowoczesny wojak powinien wiedzieć ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.