Facebook Google+ Twitter

Walka z piratami u wybrzeży Afryki Wschodniej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-18 20:00

Brytyjski wiceminister obrony podczas wizyty w Kenii określił porwanie saudyjskiego tankowca Sirius Star za nowy rozdział w historii piractwa u wybrzeży Afryki Wschodniej.

Wiceminister Bob Ainsworth powiedział, że porwanie statku daleko na pełnym morzu, a nie jak dotąd u wybrzeży Somalii, pokazuje coraz większe umiejętności żeglarskie i taktyczne somalijskich piratów.
Zdanie to podzielają eksperci brytyjskiej i amerykańskiej marynarki wojennej.

Napastnicy wypłynęli ponad tysiąc kilometrów na Ocean Indyjski i opanowali statek, przebywający na - jak się wydawało - bezpiecznych wodach. Teraz piraci prowadzą saudyjski tankowiec Sirius Star z uprowadzoną załogą w kierunku swojej bazy, somalijskiego portu Eyl. Na pokładzie są także Polacy.

Kolosalny tankowiec o wyporności prawie 320 tysięcy ton - trzykrotnie większy od największego amerykańskiego lotniskowca - ma w ładowniach jedną czwartą całodziennego wydobycia ropy w Arabii Saudyjskiej. Brytyjski wiceminister omawia w Kenii współpracę wojskową. Przy okazji przekazał także władzom w Nairobi ośmiu somalijskich piratów ujętych tydzień temu po napadzie na duński statek w Zatoce Adeńskiej. W pościgu za piratami obok brytyjskiego okrętu Cumberland wzięła udział rosyjska fregata „Nieustraszimyj".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.