Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8280 miejsce

Walka ze stereotypami, czyli niewidomi w społeczeństwie

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego zorganizowała kampanię społeczną mającą na celu poprawę świadomości społecznej na temat osób niewidomych i słabo widzących. Akcja pod nazwą "Otwórz oczy" rozpoczęła się dzisiaj i potrwa do listopada.

Fotografia zamkniętego oka. / Fot. Fot/AKPAKampania społeczna "Otwórz oczy" za swój główny cel obrała obalenie mitów i stereotypów dotyczących osób z dużą wadą wzroku. Organizatorzy chcą w ten sposób przyczynić się do zmiany świadomości społeczeństwa w tej kwestii. Kampania będzie przede wszystkim pokazywała, że ludzie niepełnosprawni wzrokowo mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Kampania, która w pierwszej połowie roku została przeprowadzona w województwie małopolskim, teraz obejmie całe Mazowsze. W największych miastach województwa, takich jak Warszawa czy Płock, zostaną rozklejone plakaty, a w kawiarniach i pubach pojawią się ulotki informacyjne.

Oprócz tego, w drugiej fazie kampanii, do ponad 1000 instytucji samorządowych zostaną wysłane kwestionariusze dotyczące oceny dostosowania placówek do potrzeb ludzi niewidomych lub słabo widzących - Jeśli nie dostaniemy odpowiedzi zwrotnych lub oceny będą negatywne, mamy kolejną niespodziankę dla urzędów - wyślemy foldery informujące o przystosowaniu placówki do niewidomych - mówi Magdalena Moskal, koordynator kampanii.

Akcja społeczna w różnych formach promujących będzie starała się obalić niesprawiedliwe mity funkcjonujące w ludzkiej mentalności. Do najbardziej absurdalnych należą stwierdzenia, jakoby osoby niewidzące były nieprzydatne społeczne i nie potrafiły samodzielnie funkcjonować - Nie ma mowy o niewystarczalności, osoby niewidzące żyją normalnie. - mówi Mariusz Jankowski, niewidomy student lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim.

Podczas kampanii ma zostać również zwrócona uwaga na przydatność zawodową osób niepełnosprawnych wzrokowo. Choć istnieją prace, których niewidzący nie są wstanie wykonać, to jednak sporo zajęć nie stanowi dla nich problemów. Osoby takie skutecznie radzą sobie m.in. w następujących branżach: prawniczej, informatycznej, edukacyjnej.

- Kampania przede wszystkim kierowana jest do osób młodych, które kształtują swoje poglądy. Mamy nadzieje, że pewne wartości utrwalą się w ich głowach - mówi Magdalena Moskal.

Uważasz, że nie myślisz stereotypowo o osobach niewidomych lub slabo widzących? Sprawdź to, rozwiązując specjalny test na stronie kampanii Otworz oczy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

"Kampania, która w pierwszej połowie roku została przeprowadzona w województwie małopolskim..."
niestety nie zauważyłam... Takie akcje są na prawdę bardzo ważne, ale dalej za mało widoczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Plusik.

Komentarz został ukrytyrozwiń

i jeszcze link do światowego
http://www.wbu2008.ch/

Komentarz został ukrytyrozwiń

to bardzo ważny artykuł. Niedawno
w Genewie od 15 do 23 sierpnia odbywał się zjazd Swiatowego Zwiazku Niewidomych.
z udziałem ponad 1000 niewidomych z calego swiata.
http://www.sbv-fsa.ch/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielki, wielki + Szkoda tylko że akcja nie objęła całego kraju...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.