Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3645 miejsce

Walki kogutów "Tajen" - najbardziej krwawy sport na Bali

Zamiłowanie do walk kogutów jest ulubioną rozrywką wielu mieszkańców różnych zakamarków Indonezji. Balijczycy uczynili z nich sport najbardziej krwawy.

Zapoznanie z potencjalnym przeciwnikiem / Fot. Piotr śmieszekNa Bali zaczyna się właśnie miesiąc tradycyjnych, religijnych walk kogutów zwany ”Tajen”. Balijczycy od wieków niezwykle cenią i pieczołowicie kultywują ten rytualny i krwawy zarazem sport.

Walki Kogutów są wprawdzie popularne zarówno na Sumatrze, Jawie i na Lombok, jednak te z wyspy Bali należą do najbardziej krwawych. Nazwa rytualnych ptasich starć na piaszczystym ringu pochodzi od słowa TAJI, które oznacza nóż. Powodem takiego a nie innego określenia tego widowiska jest fakt, iż do łap obu walczących ptaków przymocowuje się ostre nożyki by w ten sposób kogut mógł ranić przeciwnika w bratobójczej walce.

Badanie przeciwnika przed decydującym starciem / Fot. Piotr śmieszekZwycięzcą pojedynku jest oczywiście ptak, który poważnie zrani, zabije lub przegoni z zaimprowizowanego ringu swojego rywala. Zdarza się jednak i tak, że oba zaciekle walczące ze sobą ptaki wykrwawiają się na śmierć w opętańczym boju.

Tajemnicą poliszynela jest fakt, iż wielu Balijczyków traktuje walki kogutów „Tajen” jako swoisty regionalny hazard. Spotkaniom iście hazardowym towarzyszą klasyczne zakłady bukmacherskie oraz emocje widzów niczym podczas gonitw niedzielnych na Służewcu
Rząd Indonezji zakazał organizowania walk o podłożu hazardowym. Dlatego też jedyne legalnie rozgrywane kogucie boje, mają tylko i wyłącznie religijny charakter.

Ptaki w starciu / Fot. Piotr śmieszekZdarza się również, że bezkrwawe walki pokazywane są w celach stricte komercyjnych turystom odwiedzającym wyspę. Amatorzy takowych mogą mieć najlepszą ku temu okazję na Wyspie Żółwi w Tanjung Benoa.Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.