Facebook Google+ Twitter

Walki w Birmie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-29 10:34

Coraz bardziej napięta sytuacja panuje na pograniczu birmańsko-chińskim w rejonie stanu Shan. Tysiące uciekinierów z Birmy próbują przedostać się do Chin uciekając przed oddziałami birmańskiego wojska pacyfikującymi przygraniczne osady w operacji skierowanej przeciw separatystom ze stanu Shan.

W stanie Shan działają od lat zbrojne ugrupowania separatystyczne tworzone przez lokalne społeczności wywodzące się z mniejszości etnicznych. Oddziały te przez wiele lat sprawowały kontrolę nad północnymi obszarami Birmy. Wiele z nich zaangażowanych było nie tylko w działalność separatystyczną, ale także w produkcję narkotyków oraz ochronę przemytniczych szlaków wiodących z Birmy do Laosu i Tajlandii.

Birmańska junta wojskowa od lat próbuje spacyfikować północne tereny kraju i poddać jej własnej kontroli. Ostatnia ofensywa rozpoczęła się w pierwszej połowie sierpnia i spowodowała falę ucieczek miejscowej ludności z pacyfikowanych osad. Według obrońców praw człowieka liczba uchodźców przekroczyła już dziesięć tysięcy. Większość tych ludzi próbuje przedostać się do Chin, co prowadzi do wzrostu napięcia w rejonie przygranicznym oraz wywołuje zaniepokojenie władz w Pekinie. Birmańska junta wojskowa utrzymywała dotąd bardzo dobre stosunki z Chinami.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Birma


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.