Facebook Google+ Twitter

"Wallenrod" - książka Marcina Wolskiego

Prozę Marcina Wolskiego czytuję od lat i myślałem, że ten autor nie jest w stanie już mnie jakoś bardzo zaskoczyć, a jednak "Wallenrod" jako fikcja historyczna jest dla mnie naprawdę miłym zaskoczeniem.

 / Fot. Materiały prasoweAlternatywna historia naszego kraju oparta na założeniu, że marszałek Piłsudski przeżył jeszcze kolejne pięć lat. Realizm i polska racja stanu biorą górę, wiadomo, że nie mamy na kogo w Europie liczyć, zatem możemy liczyć tylko na siebie jeżeli chcemy uchronić kraj od ruiny społecznej i gospodarczej. Na partnerskich zasadach nasz kraj zawiera sojusz z Niemcami i szeregiem innych krajów po czym cała ta koalicja, w której stajemy się drugą po Niemcach siłą, rusza razem na ZSRR.
Po pobiciu tego przeciwnika obrót na piętach i lanie otrzymują kraje Zachodu, Londyn zostaje zniszczony, powstają marionetkowe rządy itd. Równocześnie trwa zaciekła walka wywiadów wśród koalicjantów, bo wszyscy zdają sobie sprawę, że ten sojusz jest tymczasowy a cele koalicjantów różne. W tej akurat grze Polska posiada całkiem niezłe karty. Trwa także wyścig technologiczny kto pierwszy opracuje broń jądrową, co da mu argument ostateczny w wojnie. W międzyczasie umiera marszałek i polskie piekiełko kto teraz rządzi, podsycane sprytnie przez Niemców, wybucha z całą siłą.
Jak zatem ułożą się losy Polski, czy uda nam się zachować niepodległość a kraj i społeczeństwo uchronić przed skutkami działań wojennych? Jakie będą granice i znaczenie naszego kraju w powojennej Europie? No i czy będziemy wygranymi czy przegranymi w tej wojnie?
Mnóstwo postaci historycznych i zmyślonych, różne kraje i kontynenty, wartka akcja i jej niespodziewane zwroty no i miła sercu Polaka alternatywna wersja historii kiedy to my gramy, a nie nami grają. Marcin Wolski po raz kolejny stanął na wysokości zadania, ba poszedł zdecydowanie dalej, naprawdę warta polecenia książka, to się czyta przez noc aż do rana.
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wstyd się przyznać, ale dopiero po napisaniu tego tekstu zorientowałem się, że jest już kontynuacja Wallenroda zatytułowana "Mocarstwo", niestety jeszcze nie czytałem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.