Facebook Google+ Twitter

"Wallenrod" - książka Marcina Wolskiego

Prozę Marcina Wolskiego czytuję od lat i myślałem, że ten autor nie jest w stanie już mnie jakoś bardzo zaskoczyć, a jednak "Wallenrod" jako fikcja historyczna jest dla mnie naprawdę miłym zaskoczeniem.

 / Fot. Materiały prasoweAlternatywna historia naszego kraju oparta na założeniu, że marszałek Piłsudski przeżył jeszcze kolejne pięć lat. Realizm i polska racja stanu biorą górę, wiadomo, że nie mamy na kogo w Europie liczyć, zatem możemy liczyć tylko na siebie jeżeli chcemy uchronić kraj od ruiny społecznej i gospodarczej. Na partnerskich zasadach nasz kraj zawiera sojusz z Niemcami i szeregiem innych krajów po czym cała ta koalicja, w której stajemy się drugą po Niemcach siłą, rusza razem na ZSRR.
Po pobiciu tego przeciwnika obrót na piętach i lanie otrzymują kraje Zachodu, Londyn zostaje zniszczony, powstają marionetkowe rządy itd. Równocześnie trwa zaciekła walka wywiadów wśród koalicjantów, bo wszyscy zdają sobie sprawę, że ten sojusz jest tymczasowy a cele koalicjantów różne. W tej akurat grze Polska posiada całkiem niezłe karty. Trwa także wyścig technologiczny kto pierwszy opracuje broń jądrową, co da mu argument ostateczny w wojnie. W międzyczasie umiera marszałek i polskie piekiełko kto teraz rządzi, podsycane sprytnie przez Niemców, wybucha z całą siłą.
Jak zatem ułożą się losy Polski, czy uda nam się zachować niepodległość a kraj i społeczeństwo uchronić przed skutkami działań wojennych? Jakie będą granice i znaczenie naszego kraju w powojennej Europie? No i czy będziemy wygranymi czy przegranymi w tej wojnie?
Mnóstwo postaci historycznych i zmyślonych, różne kraje i kontynenty, wartka akcja i jej niespodziewane zwroty no i miła sercu Polaka alternatywna wersja historii kiedy to my gramy, a nie nami grają. Marcin Wolski po raz kolejny stanął na wysokości zadania, ba poszedł zdecydowanie dalej, naprawdę warta polecenia książka, to się czyta przez noc aż do rana.
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wstyd się przyznać, ale dopiero po napisaniu tego tekstu zorientowałem się, że jest już kontynuacja Wallenroda zatytułowana "Mocarstwo", niestety jeszcze nie czytałem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.