Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8446 miejsce

Walory przyrodnicze dorzecza Regi

Przy sprzyjającej pogodzie i w atmosferze nadchodzącej wiosny, decydujemy się na rowerową wycieczkę do doliny rzeki Uklei, która jest dopływem Regi. Teren jest pofałdowany z pięknymi krajobrazami.

Wygląda jak głowa Modliszki lub Ważki, a bardziej, jak wąż trzymający nasadę głowy gigantycznej Ważki. / Fot. Piotr WierzbickiRzeka Rega ze względu na swój specyficzny charakter, została sklasyfikowana jako rzeka górska. W wielu miejscach są strome zbocza, co utrudnia ingerencję człowieka i uniemożliwia prowadzenie gospodarki leśnej. Płynie przez kompleksy leśne podobne do środowiska puszczańskiego. Jest rzeką nieregulowaną, na której zbudowano dwa zbiorniki retencyjne. Odległość od źródła do ujścia wynosi 168 kilometrów. Jest jedną z lepszych w Polsce rzek, nadających się do spływów kajakowych.

Od zakończenia II wojny światowej do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku dorzecze Regi było rajem dla wędkarzy. Masowe odławianie ryb przy pomocy generatorów prądu stosowane przez gospodarstwa rybackie i kłusowników, spowodowało odłowienie okazów, które nadawałyby się do dalszego rozrodu. Przy tej metodzie odławiania zostaje całkowicie zniszczony narybek.

Wykopany kanał do odprowadzania nadmiaru wody, planowanej elektrowni wodnej i podziemnych zakładów zbrojeniowych w czasie II Wojny Światowej. W prostej linii do lotniska wojskowego i systemu torów kolejowych było zaledwie kilka kilometrów. / Fot. Piotr WierzbickiZ wycieczki rowerowej nad rzekę Ukleję, wpadającej do rzeki Rega, przywożę miłą wiadomość, że powróciły pstrągi. Pstrągi są jakby takim "barometrem". Ich obecność wskazuje, że woda jest dobrze natleniona i jej czystość jest bardzo wysoka. Spacerowanie wśród pięknych krajobrazów i widok wędkarzy napawa optymizmem.

Może i czas pomyśleć, aby te tereny zostały zagospodarowane do celów turystycznych, rekreacyjnych i wytyczyć ciekawe szlaki w dorzeczu rzeki Regi?

Zapraszam do oglądania niżej załączonego filmu "Żywioły" i galerii z wycieczki w dorzecze rzeki Rega nad Ukleję.Wyprawa na rowerach do doliny rzeki Uklei

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/wyprawa_na_rowerach_do_doliny_rzeki_uklei_czesc_ii_186408.htmlWyprawa na rowerach do doliny rzeki Uklei. Część II

Świadkowie minionych epok cz.IIWybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Tak Ryszardzie, zaczęło się od szukania głazu a efekty zadziwiające. trzeba będzie pokazać ostatnie odkrycie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotrze, myślałem, że tego nie pokażesz. A jednak... Szum wody i lasu, odgłosy ptaków do tego i my na łonie natury. Idealne warunki do odpoczynku i zapomnienia o wszelkich kłopotach. Zajrzymy tam jeszcze, jak będzie zielono.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To rzeka lipienia i pstrąga. Na Pomorzy jest sporo bystrych rzek. A Rega jest rzeczywiście piękna. Mam nadzieję, że będzie wciąż dostępna dla turystów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy krajobraz, że jeszcze są takie zakątki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adamie, jeżeli są wędkarze, to są też i ryby a jeżeli ich nie ma? Środowisko może być skażone a woda zatruta. To też taki wskaźnik w przyrodzie jak pszczoły względem atmosfery i ryby w wodzie. W Nowogardzie jest dużo wędkarzy. Corocznie zasilają jeziora narybkiem. Dbają, żeby w czasie zimy ryby nie podusiły się pod lodem w sytuacji, kiedy lód pokryty jest śniegiem. Nie ma wtedy dostępu światła i plankton nie asymiluje dwutlenku węgla i wody, tworząc tlen potrzebny rybom do oddychania przez cały czas.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ładne! Ale mnie widok wędkarzy nie sprawia przyjemnosci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krajobraz przypomina Beskid Niski. Turystyka kajakowa staje się coraz bardziej popularna. Dobrze wiedzieć o istnieniu takich pięknych zakątków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.