Facebook Google+ Twitter

Wały Lubomirskiego wrócą do łask?

Wały Lubomirskiego zostaną wyeksponowane podczas rewitalizacji dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek "Koneser" przy ul. Ząbkowskiej. Zabiegu dokona firma BBI Development.

Warszawska Wytwórnia Wódek "Koneser" / Fot. Witold Pietrusiewicz, GNU Wolnej Dokumentacji Rewitalizacja Konesera jest już rozpoczęta. Na razie remontowany jest zabytkowy budynek od strony ul. Ząbkowskiej.

Varsavianista, Lech Królikowski, zaznacza, że wały stanowiły niegdyś granicę Warszawy. Zapominamy o tych historycznych granicach, uznając przede wszystkim mury. Warto więc, jego zdaniem, o tym przypominać i informować - dowiadujemy się z Życia Warszawy. Królikowski proponuje też, że w miejscu wałów można posadzić żywopłot lub urządzić klomb z kwiatami.

Krzysztof Tyszkiewicz, nadzorujący inwestycję w "Koneserze", przybliżył krótki rys historyczny eksponowanych wałów. Podkreśla, że od strony ul. Markowskiej linia zabytkowych budynków jest wycofana w stosunku do ogrodzenia. W 1897 r., gdy fabryka powstawała, przed budynkami były jeszcze ślady ziemnych fortyfikacji, nazywane później Wałami Lubomirskiego. Powstały w 1770 r. i przetrwały do I wojny światowej.

Wały, wysokie na 170 cm, stanowiły kolumnę sanitarną. Wjazd do miasta był tylko w kilku wyznaczonych miejscach, a osoby chore poddawane były kwarantannie. Jednak wały miały
również znaczenie historyczne - broniły stolicę przed konfederatami barskimi. Później pełniły funkcję obronną w powstaniu listopadowym.

W ubiegłym wieku, po wytyczeniu przebiegu ul. Markowskiej, część umocnień została włączona w teren zakładu i ogrodzona. Obecnie jest tam przedszkolny ogródek, stoją niewielkie budynki, niepodlegające ochronie konserwatora zabytków.

Plan zagospodarowania miejscowego, uchwalony w poprzednim roku, przesądza o przywróceniu w tym pasie tzw. urządzonej zieleni. Po wyburzeniu dawnego budynku ujęcia wody oligoceńskiej BBI Development planuje dodatkowe nasadzenia i odtworzenie wzdłuż ul. Markowskiej fragmentu Wałów Lubomirskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.