Facebook Google+ Twitter

Wambierzyce - jeszcze urokliwa wieś dolnośląska, a może już niezwykłe miasto?

Poszukując atrakcyjnych miejsc na letni wypoczynek warto zajrzeć na Dolny Śląsk, konkretnie do Wambierzyc. Tam spotkamy niezwykłe obrazy ośrodka pielgrzymkowego i turystycznego, który miesza się doskonale ze współczesnością.

Wambierzyce - urokliwa wieś dolnośląska, jak niezwykłe miasto / Fot. Lestat (Jan Mehlich)/Creative Commons 2.5Cudze chwalicie - swego nie znacie. To stare przysłowie zawiera bardzo wiele prawdy. Ot, choćby takiej, że w trakcie wakacji letnich szukamy ciekawych miejsc, aby wypocząć i zwiedzać cudowne miejsca w nieznanych nam krajach. Szukamy takich krajów i takich cudownych miejsc, a przecież nie znamy wszystkich prześlicznych zakamarków polskiej ziemi. Proponuję odwiedzić Wambierzyce i urokliwą krainę Kotliny Kłodzkiej na Dolnym Śląsku.

Wambierzyce - to piękna i niezwykła wieś w województwie dolnośląskim (powiat kłodzki), w gminie Radków. Od lat stanowi ważny ośrodek pielgrzymkowy, a jednocześnie turystyczny, zwany śląskim Jeruzalem. W XVIII wieku wybudowano we wsi kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Nadano mu kształt wspaniałej, barokowej architektury, z krużgankami dookoła owalnej nawy i jedenastoma kaplicami. W 1936 roku kościół otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.

Rozległa bazylika góruje nad rynkiem, z którego prowadzi do niej 57 schodów o biblijnym symbolicznym znaczeniu: 9 (liczba chórów anielskich), 33 (wiek Chrystusa w chwili ukrzyżowania), 15 (wiek Marii w chwili poczęcia Chrystusa). W okresie - koniec XVII w., do XIX wieku - powstała w Wambierzycach kalwaria z około 100 kaplicami i kapliczkami, oraz dwunastoma bramami. W końcu XIX wieku miejscowy zegarmistrz wykonał niepowtarzalną - ruchomą (do dziś) - szopkę z ponad 800 figurkami.

Szczególny klimat budzi wambierzycki ośrodek kultu religijnego, którym jest rozległa kalwaria. Początki jej budowy sięgają końca XVII wieku. Jednak pierwsze drewniane kaplice nie wytrzymały próby czasu. Kolejne regularne budowy i przebudowy kaplic i kapliczek, oraz całego zespołu kalwaryjnego, były prowadzone w XVIII, XIX i XX w. Natomiast główny układ dróg na Górze Kalwarii wykształcono w XVIII w., a zachodni stok Góry Kalwarii wzbogacono w tarasy i nowe ścieżki w XIX wieku - czytamy na stronie wambierzyce.pl.

Czytaj dalej --->


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Sezon urlopowy się zbliża, czas o wypoczynku pomyśleć. A tu urokliwa wioska, miasteczko, tylko jechać. Będzie gdzie chodzić, co zwiedzać i o to chodzi. Lubię nasze rodzime strony, bo za granicą to się bardziej napracowałem, niż odpocząłem. U nas mamy tyle fajnych miejsc do wypoczynku. Potrzebne są chęci i dobra pogoda a z nią różnie bywa...Dziękuję, Staszku za ciekawy artykuł. Pozdrawiam cieplutko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.