Facebook Google+ Twitter

Wanda, co opłatka nie chciała, ale się w końcu przełamała

Mimo nawoływań do walki z klechami przedstawicielka Ruchu Palikota wzięła udział w spotkaniu opłatkowym.

Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka (L), metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz (2L), wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak (4L), marszałek Senatu Bogdan Borusewicz (C), wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich (2P) i imarszałek Sejmu Ewa Kopacz (P) w Sejmie / Fot. PAP/Bartłomiej ZborowskiW Sejmie odbyło się spotkanie opłatkowe z udziałem parlamentarzystów, prezydium Sejmu i abp Kazimierza Nycza. Spotkania opłatkowe, to wpisany w polską tradycję obyczaj, który obecny jest w naszych domach od pokoleń bez względu na zasobność domowników, pozycję społeczną i poglądy.

Oczywiście zakładam, że jest to czynność całkowicie dobrowolna i szczera.
I właśnie mam taki malutki niesmak, gdy zobaczyłem Wandę Nowicką tuż za plecami abp Nycza.

No ja rozumiem, że funkcja obliguje do brania udziału w różnych uroczystościach, ale żeby aż tak zdeptać swoje przesłanie ideowe?

Cóż nam dotąd serwował w swych przemowach Janusz Palikot i jego formacja?
Okrzyki jakie mi jeszcze dźwięczą w uszach to nawoływania do przegnania brzuchatych klechów ze wszystkich uroczystości.

Potem jeszcze pamiętam ten paskudny spot reklamowy. Ksiądz jadący w „wypasionym” samochodzie liczy kasę podbiegają do niego głodne dzieci, a ten wręcza im po obrazku z wizerunkiem świętego mającego im zastąpić kalorie.

I mimo tego, że Wanda Nowicka jest wicemarszałkiem Sejmu, to jednak wydaje mi się, że to już pachnie dwulicowością. Przeglądałem bloga W.Nowickiej czy będzie tan jakiś wpis na ten temat? Nic z tych rzeczy.

Oglądałem stronę Ruchu Palikota- też cisza. W końcu trafiłem na ich profil z Facebooka. Tam było troszkę dyskusji. Część sympatyków tej formacji miała wyraźnie za złe takie podejście do sprawy. Zadawali pytanie-jak to jest, że na sztandarach mamy wypisaną walkę z tą czarną zarazą, a bierzemy udział w ich szopkach katolskich? W odpowiedzi jedna z członkiń tej formacji napisała. Dlaczego członkom RP odmawia się prawa do czytania biblii na takiej samej zasadzie jak dzieł filozoficznych np. Fryderyka Nietzschego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

elaszychlinska
 • elaszychlinska
 • 29.12.2011 20:39

Tradycja opłatkowa jest tradycją polską . Polacy innych wyznań też łamią się opłatkiem . Pani Nowicka była jako reprezentantka swojej partii , była w pracy. Jest wielu niewierzących , którzy stroją choinkę , robią kolację uroczystą , dają podarki . CZY NIE MAJĄ DO TEGO PRAWA.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Waldemar Janeda
 • Waldemar Janeda
 • 28.12.2011 22:49

Tak jak juz pisałem nie będę polemizował z opiniami na temat materiału, ale muszę podzielić się pewna obserwacją. Zauwazyłem wielką nerwowość i pospolite ruszenie wśród zwolenników RP. To potwierdza, że tzw, strzał był celny. Takie same reakcje zaobserwowałem na forum grupy, której jestem adminem na FB Anachronicy.PL tam tez jest gorąca dyskusja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie zapominajmy o jednym, spotkanie odbyło się w Sejmie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Karzeł
 • Karzeł
 • 28.12.2011 19:42

Jadwigo Kowalczyk.Twój wpis z godziny 08:42 świadczy że popadasz w obsesję.Przed walką na noże dzielili się opłatkiem???Skąd to wydedukowałaś?A może śpiewali międzynarodówkę.Co ?Nieprawdopodobne?Nie szkodzi.Ważne by pasowało do teorii.To twoja zasada.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 28.12.2011 19:24

Pani Jadwigo, tekst jest opinią, w dziale Polityka. Subiektywną opinią, warto dodać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Składanie sobie życzeń z opłatkiem (czy bez) to tradycja, a RP nie walczy z kościołem tylko z jego nadmierną obecnością w polityce. Tradycję spotkań opłatkowych kultywują w Polsce tabuny ludzi wcale nie chodzących do kościoła, więc nie wiem o co to zamieszanie? Może by autor zmienił tytuł na np "przyszła koza do woza", albo: "ale ta pani jest śmieszna!" co bardziej oddawało by jego intencje?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 28.12.2011 19:12

Nie wiem, skąd ten "niesmak". Ja oficjalnie przestałem interesować się katolicyzmem i kościołem, ale Wigilia, opłatek i życzenia podczas przełamywania się opłatkiem to tradycja i uczestniczę w tym co roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coś pięknego :) Właśnie dla takich chwil warto być dziennikarzem lub fotoreporterem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Suplement do wpisu krytycznego:
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,10874228,Dziewiec_morderstw_i_smiertelnych_pobic_przy_swiatecznym.html

"W czasie długiego świątecznego weekendu doszło do dziewięciu zabójstw i pobić ze skutkiem śmiertelnym - informuje Komenda Główna Policji. Wszystkie tragedie rozegrały się na gruncie rodzinnym....Najczęściej wyglądało to tak, że rodzina zasiadała do stołu, dochodziło do kłótni, przypominano sobie spory z przeszłości, wypominano sobie coś. Dyskusji zwykle towarzyszył alkohol, a później niestety ktoś sięgał po nóż... -"

Do stołu zasiada się po podzieleniu się opłatkiem....

Komentarz został ukrytyrozwiń
MarekN
 • MarekN
 • 28.12.2011 01:56

Artykuł tyleż bezsensowny, co kłamliwy już od samego początku: "Mimo nawoływań do walki z klechami przedstawicielka Ruchu Palikota wzięła udział w spotkaniu opłatkowym." Otóż, szanowny Autorze, Ruch Palikota i jego członkowie nie nawołuje do walki z "klechami" i kościołem, a jedynie zabiega o rzeczywisty rozdział kościołów od państwa, o świeckość państwa. Proszę ie mieszać Czytelnikom w głowach.Wśród naszych członków są zarówno ludzie niewierzący, jak i praktykujący katolicy. Niemniej jednak uważają oni, że w państwie świeckim rozdział ten powinien być realny, a nie tylko na papierze. Fakt, że wicemarszałek była obecna na tej uroczystości, nie zmienia ani nastawienia Ruchu Palikota do własnego programu, ani do swobody wyrażania swoich osobistych przekonań i poglądów przez jego członków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.