Facebook Google+ Twitter

Wandale w ogródku–najnowsze odkrycie tarnowskich archeologów

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-07-27 17:38

Józefa Adamus z Łętowic mieszka na... cmentarzysku. Dowody na to zbierane są od kilku lat. Tuż pod wejściem do domu gospodarza, archeolodzy zlokalizowali dwa groby całopalne z I wieku naszej ery.

W jednym z grobów kości zmarłego złożono do pięknie zdobionej urny. Obok, inne szczątki spoczywały w jamie wykopanej w ziemi. Ten ostatni zmarły był zapewne wojownikiem. Świadczy o tym obecność oszczepu.

– Fascynujący jest zwłaszcza pierwszy z grobów. Popielnica jest wprawdzie zgnieciona, ale ją zrekonstruujemy – mówi Andrzej Szpunar, archeolog Muzeum Okręgowego w Tarnowie. – Pierwotnie chciałem wyciągnąć zawartość i zobaczyć co jest w środku. Ale chcę najpierw spróbować prześwietlić ją promieniami rentgenowskimi. Jeśli w środku są przedmioty metalowe, zobaczymy jak są ułożone.
Znaleziska dowodzą, że dwa tysiące lat temu w Łętowicach żyli wandalowie.


Pierwszego odkrycia w tym miejscu dokonał w 1979 roku właściciel poseji Józef Adamus. W trakcie prac budowlanych odkrył na swojej ziemi naczynia gliniane, popioły i przedmioty metalowe. Wszystko przekazał do Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Analiza wykazała, że znalezisko pochodzi z ciałopalnego cmentarzyska z początków naszej ery. Naczynia okazały się być urnami, a metalowe przedmioty – fragmentami wyposażenia grobów.

To dlatego w kolejnych latach prowadzono tam badania archeologiczne. Najcenniejszym odkryciem było naczynie dackie znalezione w jednym z grobów. Potwierdza ono wpływy rzymskie na tych terenach. Ponieważ cmentarzysko znajdowało się na terenie zabudowanym, badania trzeba było na jakiś czas przerwać. Obecnie, dzięki uprzejmości Józefa Adamusa, mogą być kontynuowane. Archeolodzy spodziewają się tu wielu ciekawych odkryć.
Ekspedycja w Łętowicach odbywa się w ramach programu operacyjnego „Dziedzictwo Kulturowe” priorytet 4 „Ochrona zabytków archeologicznych”.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Archeolog Muzeum, czy w Muzeum? I w tytule jest: "Wandale", a to przecież byli Wandalowie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.