Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7944 miejsce

Warany z Komodo - największe jaszczurki na naszej planecie

Warany z Komodo są wyjątkowe pod każdym względem. Te największe, zamieszkujące dzisiaj ziemię gady, żyją wyłącznie w "mikroklimacie" trzech niewielkich wysepek. Osobniki zamieszkujące ogrody zoologiczne niechętnie się rozmnażają.

Waran w całej swojej okazałości / Fot. Piotr ŚmieszekKomodo z profilu. / Fot. fot. Piotr ŚmieszekSmoki z Komodo, zwane również waranami z Komodo lub, w Indonezji po prostu, komodo, są największymi jaszczurkami zamieszkującymi obecnie ziemię.

Te dochodzące do 3 metrów długości gady zamieszkują indonezyjski Park Narodowy Komodo i stanowią oczywiście największą jego atrakcję.

Obszar parku, jego wszyscy mieszkańcy, a przede wszystkim warany, będące w pewnym sensie, żywą skamieniałością, wpisani zostali również na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tablica powitalna na wyspie Rinca / Fot. Piotr ŚmieszekCałkowita populacja jaszczurów to zaledwie około 3500 sztuk, z czego większość żyje we wspomnianym parku, a pozostałe na wyspach Rinca, Komodo i Padar, wpisanymi pomiędzy Sumbę i Flores w archipelagu Wysp Sundajskich.

Dlatego też każdy przypadek narodzin, a dokładniej wyklucia jaszczurek, poza ich naturalnym środowiskiem, odnotowywany jest przez naukowców jako wydarzenie.

Smok w ujęciu an'face. / Fot. Piotr ŚmieszekW tym tygodniu światowa rodzina waranów powiększyła się o 22 członków. W zoo w Los Angeles wykluło się tyle właśnie "smoczków", które jak tylko urosną, zostaną przekazane do innych ogrodów zoologiczno-botanicznych. Obecnie nowo wyklute jaszczurki zostały odseparowane od dorosłych, gdyż gatunek praktykuje kanibalizm, co mogło by się źle skończyć dla maluchów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

maskarad
  • maskarad
  • 09.08.2011 13:19

warany sa fajne i lubie jaszczurki

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Zamojska
  • Anna Zamojska
  • 31.08.2010 15:44

O rany to nie samowite.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Fajne. Czuję się jak na Discovery:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za dobre noty w swoim i Smoków imieniu:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rewelacyjne! *5

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może to niezbyt przyjemne zwierzątka, ale na pewno ciekawe, jak artykuł o nich.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.