Facebook Google+ Twitter

"Wariat i zakonnica" w Teatrze Druga Strefa. Premiera coraz bliżej!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-08-17 14:16

Już 19 sierpnia w Teatrze Druga Strefa odbędzie się premiera spektaklu "Wariat i zakonnica" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Sylwestra Biragi. Muzykę skomponował Marek Żurawski, a tytułowe role zagrają Beata Bójko i Paweł Hajnos. Premiera otworzy sezon teatralny 2011/2012 na Magazynowej w Warszawie.

 / Fot. Teatr Druga StrefaPrzestrzeń spektaklu to cela zakładu dla umysłowo chorych "Pod Zdechłym Zajączkiem". Główny bohater, Walpurg to poeta, który buntuje się przeciwko wiążącemu jednostkę systemowi. Artysta tęskni do śmierci, ale narzucone przez jego katów ograniczenia i lekarstwa zrobiły z niego tylko "żywego trupa", gdyż nieskończenie dobre społeczeństwo "dba o to, by nie przestał się męczyć przedwcześnie".

Dramatyczne napięcie powstałe poprzez zestawienie twórczego umysłu poety - wariata i narzucanego mu środowiska zyskuje na sile dzięki jego relacji z opiekunką - zakonnicą, która widząc w nim nie tylko pacjenta ale i mężczyznę sama zaczyna kwestionować świat do tej pory przyjmowany za normalny.

Czytaj także: "Wariat i zakonnica" Witkacego na scenie Teatru Druga Strefa

Inscenizacja dramatu oparta jest na redukcji środków scenicznego wyrazu do minimum. Pomaga w tym nie tylko specjalnie skomponowana muzyka ale i podporządkowanie ruchu scenicznego euklidesowskim regułom. Elementy znane już w teatrze antycznym łączą się ze współczesnymi technologiami uzupełniając pełną ekspresji grę aktorską. Stworzona w ten sposób oryginalna przestrzeń wprowadza widza w swoisty mikrokosmos, który nie tylko pozwala na odmienne postrzeganie czasu ale pokazuje też z nowej perspektywy wieczną problematykę ludzkiego ego.

Dramat Witkiewicza należy do klasyki, z którą mierzyło się już wielu reżyserów. Wizja Biragi konsekwentnie skupia się na gradacji napięcia emocjonalnego między sceną a widzem po raz kolejny udowadniając, że dobry tekst literacki jest niezależny od trendów epoki w której powstał i pozostaje inspiracją dla pokoleń. Biorąc pod uwagę, że tempo życia jest dziś dużo szybsze niż w czasach Witkacego takie przypomnienie relacji między jednostką i społeczeństwem pomaga zrozumieć, że nawet jeśli powstały nowe kanały komunikacyjne i formy przekazu, to treść komunikatów pozostała niezmienna.

Zobacz także: Spotkanie z artystami Teatru Druga Strefa. Zdjęcia i komentarze

Spektakle:
19, 20, 21, 22 sierpnia, godz. 20.00
22, 23, 24, 25 września, godz. 20.00
7, 8, 9, 10 października, godz. 20.00

Teatr Druga Strefa
ul. Magazynowa 14 A
Warszawa
Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.