Facebook Google+ Twitter

"Wariat i zakonnica" Witkacego na scenie Teatru Druga Strefa

Czteroosobowa grupa z Teatru Druga Strefa, podjęła się próby interpretacji dzieła Witkacego "Wariat i zakonnica". Ekspresyjność słów artysty podkreślać będą elementy tańca i arii. Efekty pracy zostaną zaprezentowane 19 sierpnia.

 / Fot. Elżbieta Jaroś/W24Od 19 sierpnia na deskach Teatru Druga Strefa prezentowany będzie spektakl Stanisława Ignacego Witkiewicza "Wariat i zakonnica". Współczesna interpretacja XIX-wiecznego dzieła pod kierownictwem Sylwestra Biragi, wzbogacona została o elementy tańca i utwór wokalny. Wszystko, przy oprawie muzycznej znakomitego kompozytora, Marka Żurawskiego. Na scenie pojawi się jedynie dwóch aktorów: Beata Bójko i Paweł Hajnos.

 / Fot. Elżbieta Jaroś/W24- Prace nad spektaklem rozpoczęliśmy zaraz po premierze "Dziękuję tatusiu". Odbyło się wiele pób analitycznych, sytuacyjnych oraz wysiłkowo - ruchowych. Wciąż wprowadzamy zmiany do scenariusza - powiedział dla W24 Sylwester Biraga: reżyser, scenograf i choreograf przedsięwzięcia. Spektakl "Wariat i zakonnica" będzie kolejną adaptacją dramatu, stworzoną przez dyrektora Teatru Druga Strefa. Inicjator przedsięwzięcia zapowiada, że najnowsza wersja znacznie różni się od tej z 2000 roku - Spektakl jest zakomponowany od pierwszej sekundy do ostatniej, nie tylko w emocjach i grze aktorskiej, ale też w ruchu.

Liczba aktorów została zmniejszona do dwóch tytułowych bohaterów. Siostrę Annę zagra Beata Bójko, która od lat związana jest ze Stowarzyszeniem Druga Strefa.

 / Fot. Elżbieta Jaroś/W24- Nie jestem w habicie, nie ma też symboli religijnych. Siostra Anna mogłaby być każdą z nas. To doświadczenia sprawiają, że ona się zamyka. Zakon to mur, który buduje wokół siebie. Ona nie wie, jak go przekroczyć - mówiła Beata Bójko.

W roli tytułowego wariata zobaczyć będzie można Pawła Hajnosa, laureata Nagrody Jury na FPFF w Gdyni w 2010 za grę w "Tam i z powrotem". To będzie jego debiut na deskach Teatru Druga Strefa.

Zobacz zdjęcia ze
spotkania z artystami z Teatru Druga Strefa


 / Fot. Elżbieta Jaroś/W24Muzykę do spektaklu skomponował Marek Żurawski - Słychać w niej inspirację Bergiem, Lutosławskim, Bacewicz. Można dostrzec też echa impresjonizmu. To mój wewnętrzny, dźwiękowy świat - opisywał muzyk. Kompozytor zdradził w rozmowie z W24, że podczas spektaklu będzie można usłyszeć również fragment utworu wokalnego. - Z Beatą Bójką pracujemy nad wokalem. To nie będzie tradycyjny utwór, choć też nie aria. Aktualnie, ćwiczymy jego interpretację - mówił. Wiadomo, że aktorka będzie śpiewać tekst zaczerpnięty z z aktu trzeciego, odsłony pierwszej działa Witkacego, to jest wiersz Walpurga.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.