Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26218 miejsce

„Warlikowski. Extra ecclesiam” Grzegorz Niziołek

Nie znać Krzysztofa Warlikowskiego i tego, co osiągnął, to jakby ominąć znaczący rozdział w historii teatru polskiego.

 / Fot. http://images.google.pl/images?q=warlikowski.+extra+ecclesiam+recenzje&um=1&hl=pl&client=firefox-a&sa=N&rls=org.mozilla:pl:official&tbs=isch:1Trudno jest na dwustu stronach zawrzeć szczegółową historię tego, co jest zasługą Krzysztofa Warlikowskiego, reżysera teatralnego. Grzegorzowi Niziołkowi to się jednak udało.

Jeżeli mówimy o teatrze tworzonym przez Warlikowskiego, to nie można nie wspomnieć o kontrowersjach, które wywołuje niemalże każde przedstawienie, trudności w interpretacji i wyjątkowych wizjach reżysera. Książka Niziołka pozwala zrozumieć i interpretować obszar sztuki Warlikowskiego. Z czego wynika, że nazywany jest skandalistą? Jest mistrzem w przekraczaniu granic tworzonych między aktorem a publicznością. Szokuje.

Lektura jest wyprawą do najważniejszych przedstawienień reżysera i poddaje analizie wydarzenie teatralne, jakim jest pojawienie się teatru Krzysztofa Warlikowskiego. Bo jak pisze Niziołek w przedmowie książki : „Może warto od razu wyjaśnić kto jest bohaterem tej książki. Nie jest nim Krzysztof Warlikowski, człowiek, artysta, reżyser teatralny, a jeśli nawet to tylko w bardzo ograniczonym sensie. Pod nazwiskiem Warlikowski ukrywa się fascynujące wydarzenie w polskim teatrze i polskiej kulturze, pole oddziaływań wielu zjawisk teatralnych, psychologicznych, kulturowych, społecznych i religijnych”.

Książka rozpoczyna się od „Poskromienia złośnicy” w Teatrze Dramatycznym, bo to od tego momentu, według autora istnieje Teatr Warlikowskiego. I moim zdaniem warto sięgnąć po tę pozycję, gdyż połączenie bohater- Warlikowski i autor- Niziołek daje esencję istotnego etapu w polskim teatrze.

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.