Facebook Google+ Twitter

Warsaw Spire – biuro inne niż wszystkie

W Warszawie w ubiegłym tygodniu otwarto oficjalnie najwyższy biurowiec zbudowany w ostatnich czterech latach w Europie. Budynek jest zlokalizowany w dzielnicy Wola przy placu Europejskim. Jest to największa biurowa inwestycja w Polsce.

Zdjęcie pochodzi ze strony http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/54477,,w-warszawie-otwarto-najwyzszy-biurowiec-zbudowany-w-ostatnich-latach-w-europie / Fot. PAP

Kilkuletnia budowa


Prace budowlane rozpoczęto w połowie 2011 roku. Kompleks biurowy tworzą trzy budynki: 220-metrowy wieżowiec oraz dwa budynki boczne o wysokości 55 m. Poza powierzchnią biurową powstały także usługowa i handlowa. Całkowity obszar użytkowy wynosi 109 tysięcy m² potencjalnego miejsca pracy dla ok. 8. tysięcy osób. Deweloperem, inwestorem i wykonawcą generalnym Warsaw Spire jest belgijska firma Ghelamco. Za projekt architektoniczny jest odpowiedzialna pracownia M. & J-M. Jaspers – J. Eyers & Partners we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury – Projekt, a autorem placu Europejskiego jest belgijska pracownia Wirtz International Landscape Architects.

Symbol stolicy tętniącej życiem


Deweloper wraz z współautorami obiektu określają go jako miejsce, którego charakter wykracza poza tradycyjne rozumienie słowa „biuro”. Ich zamiarem było stworzenie miejsca, gdzie biznes i reszta miasta wspólnie funkcjonują jednym rytmem. W tym celu deweloper pozostawił na terenie inwestycji otwarty obszar zagospodarowany do użytku publicznego. Między budynkami posadzono tysiące roślin, a także przewidziano kawiarnie, restauracje, fontanny i artystyczne instalacje. „Zamysł był taki, żeby wprowadzić pewną dynamikę, aby ludzie chcieli wejść głębiej na ten teren i tam pozostać” – podkreśla architekt John Eyers. Plac Europejski przy Warsaw Spire ma stać się nowoczesnym miejscem spotkań i wydarzeń artystycznych takich jak wystawy, koncerty, eventy, czy też przedstawienia.

Nowy początek dla Warszawy


Do niedawna zapomniane miejsce, gdzie niegdyś mieściło się wojskowe wydawnictwo na ogrodzonej działce, dziś ma szansę na nowy, dobry początek. Według dyrektora zarządzającego Ghelamco w Europie Środkowo-Wschodniej – Jeroena van der Toolena, ta inwestycja będzie symbolem siły gospodarczej Warszawy. Ma nadzieję, że za 5 lat stanie się najbardziej nowoczesnym rejonem w stolicy. Budynek zwrócił uwagę dużych międzynarodowych funduszy inwestycyjnych, które ją dostrzegły. Wiąże się to z większą możliwością nawiązywania współpracy z zagranicznymi inwestycjami. Innowacyjne podejście przyciągnęło wielu najemców już na samym początku. Swoje siedziby wybrały już tutaj takie renomowane firmy i instytucje jak: BNP Paribas Securities Services, MasterCard, Adecco Poland, Benefit Systems, Bilfinger HSG Facility Management, Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Frontex, Daftcode, JLL, i Samsung.

Otwarcie z wielkim hukiem


Teren Warsaw Spire oficjalnie oddano do użytku 14. maja w Noc Muzeów. Częstowano warszawiaków kawą, otwarto też restaurację serwującą dania z grilla. Z kolei do końca roku potrwa budowa drugiej restauracji w budynku o kształcie przypominającym serce. Na uroczystości byli obecni m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezes Ghelamco - Paul Gheysens oraz kardynał Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, który poświęcił biurowiec. Nie zabrakło też atrakcji widowiskowych w postaci pokazu fajerwerków rozświetlających niebo nad budynkiem. Był to główny punkt imprezy. Odsłonięto również dwa murale namalowane na ścianach sąsiadujących kamienic przez światowej sławy artystów. Odbyły się też spektakle teatrów ulicznych i pokaz laserowych mappingów, a na wysokości 160. metrów umieszczono neonowy napis „KOCHAM WARSZAWĘ”.

Pięć lat temu wielu nie wierzyło, że tej skali inwestycja odniesie rynkowy sukces. Jednak był to projekt od samego początku przemyślany i zaplanowany. „Wierzmy, że Warsaw Spire jest i pozostanie ikoną Woli oraz wskaże kierunek dla kolejnych inwestycji w tym rejonie. Bez wątpienia to właśnie tu powstaje Warszawa przyszłości” - powiedział Jeroen van der Toolen.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.