Facebook Google+ Twitter

Warszawa. 13 sierpnia obchodzimy Dzień Pamięci Starówki

W piątek na warszawskim Śródmieściu odbędą się uroczystości upamiętniające wybuch czołgu - pułapki na ulicy Kilińskiego 13 sierpnia 1944 r.

 / Fot. Materiał promocyjny13 sierpnia 1944 r. na ul. Kilińskiego doszło do wybuchu tzw. czołgu-pułapki. Zginęło wówczas ok. 500 osób - powstańców i osób cywilnych. Była to jedna z największych tragedii Powstania Warszawskiego.

Od 1992 r. 13 sierpnia obchodzony jest Dzień Pamięci Starówki. Organizuje go Urząd Dzielnicy Śródmieście wspólnie ze Stowarzyszeniem Mieszkańców Warszawskiego Starego i Nowego Miasta. W programie uroczystości znajdują się stałe punkty, takie jak msza św. w Archikatedrze św. Jana, składanie kwiatów w miejscach pamięci narodowej na terenie Starówki oraz pod pomnikiem upamiętniającym ofiary wybuchu przy ul. Kilińskiego - możemy przeczytać na stronie dzielnicy Śródmieście.

Obchody rozpocznie msza święta w Archikatedrze Św. Jana. Ceremonii przewodniczyć będzie metropolita warszawski, ks. abp. Kazimierz Nycz. Następnie uczestnicy obchodów w symbolicznych miejscach pamięci narodowej na terenie Starówki oraz pod pomnikiem ofiar wybuchu zapalą znicze i złożą kwiaty.

Po oficjalnych uroczystościach będzie część artystyczna. W tym roku w jej ramach odbędzie się premiera fabularyzowanego filmu dokumentalnego pt. "13 sierpnia 1944", w reżyserii Małgorzaty Bramy, który będzie opowiadał o tragedii, jaka rozegrała się przed 66 laty. W filmie zawarte zostały wspomnienia osób, które przeżyły dramat wybuchu. Zapis ich relacji, utrwalenie ich dla przyszłych pokoleń, to główny cel, jaki przyświeca produkcji filmu.

Film został nakręcony na zlecenie dzielnicy Śródmieście. Dzisiaj zostanie zaprezentowany na Placu Zamkowym. Natomiast później będzie można obejrzeć go na stronie internetowej urzędu.

Oprócz premiery filmu w części artystycznej przewidziany jest jeszcze koncert jazzowej wokalistki Agi Zaryan, która w swym repertuarze posiada piosenki poświęcone Powstaniu Warszawskiemu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

zdrowa jestem ja. - miało być. a nie nienawiść. przepraszam...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeprasza. Panie Zdzisławie. o czym Pan mówi? o jakiej nienawiści? o jakiej chorej nienawiści? TO Pan. ośmielę się zauważyć manipuluje teraz. przecież link jest do Salonu24. DO zdjęć pustych, prawie opuszczonych grobów z krzyżami i to poświęconymi. Na cmenatrzu brak dziennikarzy, brak mediów.
Reszty nie komentuję, by nie posądził mnie Pan i nie imputował mojej chorej nienawiści do kogokolwiek, albowiem uczucie nienawiści obce mi jest całkowicie, nie mówią już o tym, że zdrowa jest. jak... no darujmy sobie. Przepraszam AUtorkę ze ten Off.
To ważny artykuł. Pamięć o Powstańcach, mama nadzieję, wcale nie mniej ważna jak o tych z katastrofy samolotu. :[[ Nie uważa Pan?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A to najnowszy "zakamarek" ze znakiem Polski walczącej; bezczelna kpina z powstanców! http://marcop.salon24.pl/217909,zawlaszczanie-symbolu-przez-pisowcow

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.