Facebook Google+ Twitter

Warszawa 16. w rankingu ekologicznych miast - European Green City Index

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-22 14:35

Wiceprezydent miasta Jarosław Kochaniak uważa, że jest to dość dobra lokata. Warszawa wyprzedziła inne stolice Europy Środkowo-Wschodniej, a liderzy z krajów skandynawskich są daleko poza zasięgiem.

Wśród ekologicznych inwestycji Warszawy wiceprezydent wymienia rozbudowę oczyszczali ścieków "Czajka" czy ułatwienia komunikacyjne dla transportu miejskiego.

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Jan Rączka mówi, że z ekologicznego punktu widzenia odbudowa miasta po II Wojnie Światowej wyszła mu na dobre. Obecnie jednak lepiej powinno się wykorzystać ten atut. Proponuje w każdej dzielnicy stworzyć teren, w którym ulica będzie wolna od ruchu samochodowego, a ludzi będą mogli tam chodzić na spacery lub iść do kawiarni.

Profesor Janusz Grzelak z Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że polepszenie pozycji Warszawy w rankingu jest możliwe przez zwiększenie świadomość ekologicznej mieszkańców. Zwykle akcje promujące taki styl życia są skuteczne tylko na początku. Profesor Grzelak mówi, że ludzie na świecie po pewnym czasie starają się omijać przepisy ekologiczne.

Podaje przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie po specjalnych pasach do szybkiej jazdy mogą się poruszać jedynie samochody, który jest wypełniony pasażerami. Zdarzały się już przypadki, że Amerykanie wstawiali do samochodu manekiny, żeby móc po tym pasie ruchu się poruszać.

W rankingu Warszawa najgorzej wypada pod względem zużycia wody, niedostatecznego programu zielonego transportu oraz mało przejrzystej strategii zmniejszenia ulicznych korków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.