Facebook Google+ Twitter

Warszawa: 22 lipca rozpoczyna się konwent miłośników fantastyki Avangarda

Konwent Miłośników Fantastyki, Avangarda 6 odbędzie się 22-25 lipca w Warszawie. Łączy w sobie wiele płaszczyzn i dyscyplin kulturowych. Głównym hasłem będzie w tym roku Wyobraźnia Kolektywna, czyli próba połączenia PRL i fantastyki.

Logo Konwentu / Fot. organizatroNa konwencie paneli będzie sporo. Od nieśmiertelnego Tolkiena, przez Star Wars, i Star Treka, po sarmatyzm w fantasy polskim. Obok konferencji naukowo-literackich, promocji nowości wydawniczych, w tym książek i gier przewidziany będzie szereg atrakcji dla dzieci. Fantastyka rozumiana jest przez organizatorów bardzo szeroko: jest to zarówno klasyczne fantasy, jak i SF czy horror. Hasłem przewodnim tegorocznej Avangardy będzie "wyobraźnia kolektywna". Cóż to takiego? Organizatorzy deklarują, że będzie to próba doprowadzenia do połączenia dwóch światów - "PRL w ujęciu edukacyjnym oraz szeroko pojętej fantastyki jako zjawiska kulturowego". Jak PRL ma się do fantastyki? Więcej o idei tegorocznego programu, w któtkim wywiadzie, opowiada Michał Kolanko, rzecznik prasowy KMF.

Czym jest wyobraźnia kolektywna?
- Konwenty fantastyki odbywają się często w ciągu roku i zdarza się, że nie mają wyraźnego motywu przewodniego. Chcieliśmy wyjść poza tego rodzaju rutynę. Staramy się w czasie Avangardy 6 spojrzeć na fantastykę w kontekście PRL i historii. Wyobraźnia kolektywna dotyczy tego, jak w PRL niektórym tekstom kultury fantasy i sci-fi udało się dotrzeć do zbiorowej świadomości Polaków. Także o tym, jak sama polska fantastyka opisywała PRL. Stąd zaprosiliśmy tylu znamienitych gości, historyków, aktorów i twórców literatury, by pozwolili spojrzeć na PRL i jego popkulturę nieco szerzej.

W jaki sposób młodzi polscy fantaści odnoszą się do PRL, a jak opisywano go w samym PRL? Czy ich wizja jest zgodna? Co przeważa w jednym, a co w drugim: komiksowa dychotomia jak we "Wrońcu" Dukaja czy intelektualizm a'la Lem?
- Nie można powiedzieć, żeby wizja PRL była spójna u artystów tamtych czasów, tak samo, by była taka u współczesnych. Na Konwencie przeprowadzimy szereg rozmów na ten temat starając się odpowiedzieć na to pytanie. Nie będziemy się trzymać klucza samej fantastyki bardzo ściśle. Będziemy mówić zarówno o Sapkowskim, który stroni od jednoznacznej polityki w pisarstwie, jak i o baśniowym "Wrońcu", czy aluzjach politycznych Lema. Wkroczymy w rejony PRL w filmie polskim. Oddzielny panel poświęcony będzie "Alternatywom 4”, wezmą w nim udział Zofia Czeriwńska i Janusz Płoński, twórcy serialu. Inne debaty poruszą kwestię filmów zagranicznych, takich jak kultowe "Gwiezdne wojny", czy seria "Star Trek". Podyskutujemy o tym, jak owe filmy przemycały treści zachodnie i jak starano się je zwalczać albo przyswajać na własną korzyść.

Jakich polska fantastyka miała/ma porównywalnych Bułhakowowi/Orwellowi pisarzy, którzy potrafiliby jednocześnie ująć historię w ramy fantastyki - sci-fi i zawrzeć alegorie polityczne?
- Jeśli chodzi o postacie z panteonu polskiej literatury fantastycznej, to wspomniany Lem, czy Janusz Zajdel, o których będziemy dyskutować na konwencie w kontekście fantastyki i PRL-u. Poza literaturą mieliśmy też filmowców, Andrzeja Żuławskiego od "Trzeciej części nocy" i "Diabła", poza tym horrory, jak "Wilczyca", albo alegorie polityczne Machulskiego: "Seksmisja" i "Kingsajz". Fantastyka kształtowała się też dzięki Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu odwołującemu się do kultury sarmackiej. O tym właśnie będziemy też mówić, chociaż w luźniejszej formie, m.in. dzięki pokazom strojów szlacheckich. Nie chcemy zamykać się w jednej formie, stąd pomysł, by opakować Avangardę w coś dostępnego dla każdego.

Konwent Avangarda 6 odbywać się będzie w Zespole Szkół nr 37 im. Agnieszki Osieckiej przy Al. Stanów Zjednoczonych 24 na warszawskiej Pradze Południe. Wśród licznych gości będą m.in. pisarze: Marcin Wolski, Jakub Ćwiek, Rafał Dębski, Feliks W. Kres, aktor Alan Ruscoe (występował w „Gwiezdnych Wojnach - „Mrocznym Widmie”), krytyk Wojciech Orliński, tłumacz i znawca tematu Jacek Drewnowski, Tomasz Kołodziejczak z wydawnictwa Egmont, rysownik Bogusław Polch, a także paneliści: prof. Jerzy Eisler i prof. Andrzej Paczkowski. W trakcie zjazdu przewiduje się też prezentację gry pt: "Boże Igrzysko". Na konwencie odbędzie się w tym roku ogłoszenie zwycięzców nagrody literackiej Nautilus - w ramach plebiscytu organizowanego przez magazyn „Science Fiction, Fantasy i Horror”. Nagroda zostanie ogłoszona w kategoriach najlepszej powieści i opowiadania.

Wiadomości24.pl są patronem medialnym wydarzenia.

WIĘCEJ NA TEMAT KONWENTU NA OFICJALNEJ STRONIE AVANGARDY: http://www.ava.waw.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.