Facebook Google+ Twitter

Warszawa. 56. Międzynarodowe Targi Książki odwołane

W sądowy spór przeistoczyła się walka między organizatorami 56. Międzynarodowych Targów Książki a Warszawskich Targów Książki. Zainteresowanie wystawców drugą imprezą było tak duże, że coroczne międzynarodowe targi straciły rację bytu.

 / Fot. BukaNadchodzi, GNU C.C 3.0Problem dwóch konkurencyjnych imprez promujących literaturę pojawił się już rok temu, kiedy to tydzień po 55. Międzynarodowych Targach książki ruszyła warszawska edycja projektu. Pierwsza z imprez zorganizowana została przez spółkę Ars Polona SA. Warszawskie Targi Książki powstały z inicjatywy spółki Targi Książki i firmy Murator Expo.

Czytaj też: Konfliktu o targi książki w Warszawie ciąg dalszy

Organizatorzy obu imprez reklamowali swoje targi na długo przed planowanym ich przeprowadzeniem. Pomimo nawoływań o współpracę, w maju zeszłego roku, w odstępie tygodnia, w Pałacu Kultury i Nauki, odbyły się dwie imprezy o dokładnie tym samym charakterze.
Jak można się spodziewać zdublowanie wydarzenia nie przyniosło korzyści żadnemu z pomysłodawców. Spowodowało to podział zarówno wśród autorów, czytelników, jak i wydawców.

Franfurt. Bezkonkurencyjne targi książki
Mimo upływu czasu organizatorzy nie próbowali się porozumieć. Obie spółki zapowiadały także, że i w bieżącym roku targi znów przeprowadzą. Jak się jednak okazało, dane to będzie tylko spółce Targi Książki i ich warszawskiemu przedsięwzięciu.

Cała sytuacja wyklarowała się dopiero 15 kwietnia. Wtedy to też Ars Polona SA skończyła zapisy na udział w 56. Międzynarodowych Targach Książki. Szybko okazało się, że liczba chętnych znacznie odbiega od oczekiwanej. W związku z małym zainteresowaniem Grzegorz Guzowski, prezes spółki, poinformował o zawieszeniu tegorocznych targów.

Ars Polona SA zarzuciła także spółce Targi Książki dumping cenowy i nieuczciwą konkurencję. Całą sprawę skierowano do sądu. Guzowski ma nadzieję, że za sprawą korzystnego wyroku sądowego, łatwiej będzie mu powrócić na rynek, i już za rok Międzynarodowe Targi Książki ponownie zagoszczą w stolicy.

Radości ze zwycięstwa nie kryją organizatorzy Warszawskich Targów Książki. Spółka twierdzi, że zeszłoroczna edycja imprezy prezentowała bardzo wysoki poziom i to właśnie stało się główną przyczyną zainteresowania wydawców tegorocznymi targami. Według danych przedstawionych przez Tadeusza Górnego, koordynatora ds. programowych WTK, do tegorocznych targów zgłosiło się ponad 400 wydawców z Polski i zagranicy. Górny dodaje, że jego spółka, podobnie jak Ars Polona SA, skierowała sprawę do sądu.

Warszawa promuje się na targach w Cannes

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Krzysztof
  • Krzysztof
  • 21.04.2011 11:06

Organizowanie drugich targów z tygodniową różnicą terminów to nie jest uczciwa rynkowa konkurencja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdzie kucharek sześć, nie ma co jeść - głosi stare porzekadło. Gdyby w Polsce był tylko jeden organizator targów książki, targi by się odbyły. Wcale się nie dzwiwię, w Niemczech są dwa ZwiązkiPolaków, jeden aktywnie pracuje i nie ma osobowości prawnej. za to drugi ma osobowość prawną, bierze od rządu niemieckiego należne mu subwencje, i nic nie robi. Taki jest nasz styl zachowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdzie dwóch się spiera, tam trzeci korzysta....

Komentarz został ukrytyrozwiń

To rzeczywiście przykra wiadomość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A tak było ciekawie link , link link link

Szkoda, że się nie dogadali, bo zarówno Międzynarodowe jak i Warszawskie przyciągały bardzo dużą ilość czytelników, zarówno dorosłych jak i dzieci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.