Facebook Google+ Twitter

Warszawa. 65. rocznica powstania w getcie warszawskim

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-04-15 21:11

Rozpoczęły się obchody 65. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji o 20.00 w Teatrze Wielkim koncert zagra Izraelska Orkiestra Filharmoniczna pod dyrekcją Zubina Mehty. O północy muzycy zagrają pod pomnikiem Bohaterów Getta.

Zubin Mehta. / Fot. Rybicki- Jesteśmy zaszczyceni, że zostaliśmy zaproszeni na te obchody - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Zubin Mehta dyrektor artystyczny Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej - dlatego, że ostatnim razem orkiestra grała w Warszawie w 1987 roku. Przez te 21 lat wiele się wydarzyło i jestem bardzo szczęśliwy, że Opera Narodowa otworzyła swoje podwoje dla nas.

Izraelska Orkiestra Filharmoniczna jest jedną z najważniejszych instytucji kulturalnych Izraela. Swój inauguracyjny koncert zagrała 26 grudnia 1936 r. jeszcze przed powstaniem państwa Izrael. Od tamtej pory "orkiestra solistów", jak często nazywają ją krytycy, towarzyszy w najważniejszych momentach historii narodu żydowskiego. W 1947 po wyzwoleniu miejscowości Beer Sheva zagrała koncert dla walczących żołnierzy. Po zakończeniu wojny sześciodniowej pod batutą Leonarda Bersteina wykonała II Symfonię Mahlera "Zmartwychwstanie". Podczas wojny w zatoce perskiej muzycy koncertowali w schronie przeciwbombowym. Dzisiaj usłyszymy fragment III Symfonii Es-dur "Eroica" i V Symfonii c-moll Ludwika van Beevethovena.

- Program ma upamiętniać wydarzenie, które miały miejsce 65 lat temu - mówił Mehta - dlatego zagramy "Eroikę", której pierwsza część zawiera marsz upamiętniający zmarłych a następnie zakończymy glorią. V Symfonia odzwierciedla natomiast ducha i przeznaczenie - podsumował Mehta.

Transmisja z Teatru Wielkiego pokazywana będzie w telewizji publicznej. Około północy pod pomnikiem Bohaterów Getta odbędzie się haskara, czyli celebracja - to okazja aby usłyszeć niektórych filharmoników w improwizacjach.

Oficjalny plakat obchodów. / Fot. Ryszard HorowitzKoncert filharmoników to nie jedyna impreza towarzysząca obchodom 65. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Honorowy patronat nad obchodami objęli Prezydent RP Lech Kaczyński, marszałek Bronisław Komorowski, marszałek Bogdan Borusewicz, premier Donald Tusk i prezydent Hanna Gronkiewicz Waltz.

Plan obchodów:

19 kwietnia - uroczystości na ul. Próżnej
Uroczysta kolacja sederowa "Pascha dla Nieobecnych" dla warszawiaków i zaproszonych gości.
Wystawa fotografii "I ciągle widzę ich twarze".
instalacje artystyczne Rafaela Rogińskiego.

17 marca - 21 kwietnia
"Żyd Niemalowany"- wystawa w InfoQltura.

14 kwietnia - 19 maja
"Getto Warszawskie"- wystawa fotograficzna w Ratuszu.

16 kwietnia - 19 kwietnia
Wystawy na telebimach przy pomniku Bohaterów Getta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

dobry atykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, że o tym piszesz. Widziałam te billboardy na mieście. Plakat doskonale oddaje tragedię ludzi ginących w getcie. Nie wiem, kto go stworzył, ale był świetny.Tylko cały czas nie mogę się dopatrzeć jaki obraz odbija się w oczach. A co do samego powstania, to to także jest historia naszego miasta. Chodząc ulicami aż trudno uwierzyć, że w tym samym miejscu ginęli ludzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.